Lajme

Vuçiç kushtëzon pranimin e propozimit franko-gjerman


Foto nga Albanian Post

Të mërkurën, në deklarimin e tij për mediat serbe në New York, Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, indirekt pranoi propozimin franko-gjerman, por e kushtëzoi atë me koncesione lidhur me të drejtat e serbëve në Kosovë.

Duke iu referuar dokumentit të publikuar nga Albanian Post, Vuçiç-i thotë: A e di përmbajtjen e tij, po e di. Por Serbia nuk do të lejojë anëtarësimin e Kosovës në OKB, derisa unë të jem President. Ndoshta qeveria mund të vendosë ndryshe, por nuk do ta kenë nënshkrimin tim. A duam zgjidhje kompromisi dhe marrëdhënie të mia (referenca te plani franko-gjerman), natyrisht që duam. Por, së pari duhet të shohim të drejtat e serbëve dhe çfarë fitojmë ne nga kjo punë.

Sipas burimeve diplomatike të Albanian Post, Presidenti Vuçiç ka dhënë sinjale të qarta që është i interesuar për propozimin franko-gjerman.

Por, sipas, po të njëjtave burime, kjo nuk është e mjaftueshme për ndërmjetësuesit.

BE-ja dhe SHBA janë të lodhura nga paqartësia kronike e Beogradit dhe mungesa e vullnetit për t’u përcaktuar për një model specifik.

Siç i thonë burimet AP-së, BE-ja dhe SHBA synojnë t’i japin fund politikës së prolongimit të procesit të dialogut, që deri tani e karakterizonte taktikën e palës serbe.

SHBA dhe BE së pari duan një “PO” të fortë, të qartë dhe të pakthyeshme nga Serbia.

Vetëm pasi që të marrin zotimin e Presidentit Vucic, ndërmjetësit do të aterojnë, me tërë fuqinë e tyre diplomatike, në Prishtinë, për të kopsitur detajet e mbetura me palën kosovare.

Për publikimin e Albanian Post është pyetur edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

Duke e komentuar pa e mohuar, Kurti deklaroi se meqë është një dokument pa autorë, s’do ishte e shëndetshme të jap thotë çfarë mendon për të

“Qarkullojnë dokumente të ndryshme mirëpo unë besoj që nuk është as e dobishme as e drejtë që unë t’i komentojë ato dokumente që nuk kanë autorë”, deklaroi Kurti.

Por, kryeministri ishte i gatshëm të komentojë qëllimin që kanë këto lloj propozimesh.

“Bëhen për të matur pulsin e qytetarëve dhe të politikanëve”, tha ai.

Për “kornizën e re” ka folur edhe i dërguari i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin.

Ai ka pasur një kërkesë të qartë për shoqërinë civile e gjithë kosovarët në përgjithësi, që të mos i mbysin edhe propozimet e mira, sa herë shfaqen ato në publik.

Faqe nga dokumenti i publikuar nga Albanian Post

Të dielën e 18 shtatorit, Albanian Post publikoi dokumentin katër faqesh i cili paraqiste planin në kornizën e re për marrëveshje në mes të Kosovës e Serbisë, i përpiluar pas angazhimit të këshilltarëve të presidentit Emmanuel Macron dhe kancelarit Olaf Scholz, të cilin e ka siguruar Albanian Post.

Aty thuhet se në vitin 2023 duhet të nënshkruhet marrëveshja e dytë për normalizim të marrëdhënieve, pas asaj të vitit 2013, me të cilën Serbia faktikisht e pranon realitetin e Kosovës shtet të pavarur, por nuk e njeh formalisht.

Në një fazë të mëvonshme, hipotetikisht pas 10 vitesh, atëherë kur BE-ja është e gatshme të zgjerohet dhe ta përfshijë Ballkanin perëndimor, arrihet marrëveshja për njohje të ndërsjellë, si parakusht i të dy shteteve për anëtarësim në BE.

Me marrëveshjen e vitit të ardhshëm (nëse pranohet propozimi) Kosovën e pranojnë edhe pesë shtetet që akoma nuk e kanë njohur të Bashkimit Evropian, kurse Serbia do të përfitojë një ndihmë masive financiare, asistencë ekonomike dhe do njihet si fuqia e rajonit.

“Korniza e re” të cilën e publikoi Albanian Post është propozimi i ri i ardhur direkt nga përfshirja e Macron e Scholz në procesin e dialogut, sepse siç thuhet në dokument “Kosova e Serbia në vete nuk do të mund ta zgjidhin kurrë problemin”.

Dokumenti shpjegon logjikën prapa kornizës së re, përmban vizionin 10 vjeçar të zgjidhjes së problemit dhe jep një “makro-perspektivë”.

Përbëhet nga hyrja dhe më pas është i ndarë në tri segmente bashkë me tre nën-titujt që përmbajnë 13 pika.

Të gjitha segmentet shpjegojnë të ashtuquajturën “kornizën e re”, e cila u është prezantuar Albin Kurtit e Aleksandër Vuçiç-it. Këtë kornizë, publikisht, e ka pranuar vetëm Presidenti serb Vuçiç pas vizitës së dy këshilltarëve në Beograd.

Propozimi në fund parasheh edhe si të vazhdohet tutje nëse Kosova dhe Serbia nuk pranojnë këtë propozim.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore