Lajme

Volkswagen rrit planin e tij të investimeve në 180 miliardë euro


Prodhuesi gjerman i automjeteve Volkswagen AG ka rritur planin e tij pesëvjeçar të investimeve në 180 miliardë euro, ndërsa kërkon të sfidojë udhëheqjen e Tesla-s në industrinë e makinave elektrike.

Lajmi u bë i ditur nga kompania amerikane “Bloomberg”.

Më shumë se dy të tretat e totalit – 122 miliardë euro – do të shkojnë për softuerët dhe makinat elektrike, tha kompania të martën.

Një përditësim i mëparshëm mbi investimet aktuale të VW-së tregoi se prodhuesi i automjeteve kishte investuar 89 miliardë euro në teknologjinë e re, pak më shumë se gjysma e totalit në atë kohë.

“Ne i vendosëm vetes synime të qarta dhe ambicioze dhe morëm vendimet e nevojshme për të optimizuar proceset”, tha CEO i kompanisë, Oliver Blum. Ky vit “do të jetë vendimtar për përmbushjen e qëllimeve strategjike dhe përshpejtimin e përparimit në të gjithë grupin”, shtoi ai.

Investitorët presin që Blum, i cili mori drejtimin e kompanisë në shtator, të thotë më shumë për prioritetet e tij strategjike pasi u fokusua në rregullimin e shtytjes kaotike të softuerit të kompanisë dhe shqyrtimit të projekteve me kosto të lartë.

Volkswagen njoftoi të hënën planet për të ndërtuar një fabrikë baterish në Kanada, fabrikën e saj të parë jashtë Evropës, pasi kompania kërkon të përshpejtojë zgjerimin e saj në tregun kyç të SHBA-ve, i cili përfshin gjithashtu një fabrikë të re automjetesh elektrike prej 2 miliardë dollarësh në Karolinën e Jugut.

Shqetësimi ia atribuoi rritjen e kostove përpjekjeve të tij për prodhimin e baterive, të cilat përfshijnë gjashtë fabrika në Evropë, si dhe sigurimin e lëndëve të para për fuqizimin e automjeteve elektrike.

Biznesi i baterive të kompanisë PowerCo pritet të gjenerojë më shumë se 20 miliardë euro në shitje deri në fund të dekadës, thotë VW-ja.

Në të njëjtën kohë, koncerni po investon edhe në Kinë, tregun e saj më të madh, për të rritur konkurrencën e modeleve vendase në mënyrë që të ndalojë rënien e pjesës së tregut, veçanërisht në mesin e makinave elektrike.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore