Auto

Volkswagen do t’i bëjë konkurrencë modelit 3 të Teslas


Volkswagen po planifikon të publikoj një automjet që do t’i bëjë konkurrencë modelit 3 të Teslas.

Një prototip, po merr pjesë në panairin e elektronikës në Las Vegas, derisa në pamje të parë të jep përshtypjen e Volkswagen ID.7. Emërtimi do te jetë Aero B.

ID.7 më parë quhej Aero për shkak të formës së tij shumë aerodinamike.

ID.7 është modeli i gjashtë që i shtohet linjës ID dhe fillimisht do të shitet së bashku me Volkswagen Arteon dhe Volkswagen Passat.

Prototipi i automjetit ID.7 i ekspozuar në CES, është sportiv, por është i mbuluar me një model të frymëzuar nga kodet QR për të fshehur dizajnin e tij aktual.

Volkswagen konfirmoi se ID.7 do të ofrojë një distancë lëvizjeje me një bateri deri në 700 km (435 milje) në modele të caktuara. Në fillim, ID.7 do të pajiset me baterinë më të fuqishme të kompanisë me një kapacitet prej 77 kWh.

Pasi kompania të kalojë në automjete elektrike, nuk do të prodhohen më versione të Arteon ose Passat.

Volkswagen ID.7 është 4,940 milimetra i gjatë, 1,859 milimetra i gjerë dhe 1,529 milimetra i gjatë.

Kjo do t’i vendosë opsionet e tij të fuqisë në të njëjtin nivel me ato të automjeteve rivale si Tesla Model 3, Polestar 2 dhe Hyundai Ioniq 6.

Pjesa e brendshme do të ketë shumë ndryshime.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore