Lajme

VMRO-DPMNE kërkon shtyrjen e regjistrimit të popullsisë


Partia e opozitës, VMRO-DPMNE,  ka nisur ditën e shtunë mbledhjen e firmave për shtyrjen e regjistrimit të popullsisë në Maqedoninë e Veriut.

Opozita maqedonase pretendon se partitë në pushtet kanë manipuluar statistikat për numrin e shqiptarëve të regjistruar.

Sipas ligjeve në fuqi, opozita duhet të mbledhë mbi 30 mijë firma për të rikthyer debatin për Ligjin e regjistrimit të popullsisë.

Maqedonia e Veriut regjistrimin e fundit e ka mbajtur në vitin 2002.

Në vitin 2012 kishte një përpjekje për regjistrimin e popullsisë, por ai ishte ndërprerë për shkak të mosmarrëveshjeve lidhur me regjistrimin e diasporës shqiptare.

Sipas regjistrimit të fundit, Maqedonia e Veriut ka rreth 2 milionë banorë, prej tyre, 25.17 % janë shqiptarë.

Lidhja Social-Demokrate e kryeministrit Zoran Zaev ka reaguar në një deklaratë ku shkruhet se, “VMRO-DPMNE me Hristijan Mickoskin janë parti anti-njerëzore, që punojnë kundër qytetarëve dhe kundër shtetit. Prandaj, është e qartë se nisma e Mickoskit është vetëm për përdorim brenda partiak dhe interesa personale”.

Albanianpost.com


Lajmet kryesore