Biznes

Vlera e Nvidia tejkalon 3 trilionë dollarë, bëhet kompania e dytë më e vlefshme në botë


Vlera e tregut e Nvidia ka kaluar 3 trilionë dollarë, duke e ngritur prodhuesin e çipave përpara Apple për t’u bërë kompania e dytë më e vlefshme e listuar publikisht në botë.

Çmimi i aksioneve të firmës u rrit me më shumë se 5 për qind të mërkurën, në më shumë se 1,224 dollarë.

Ajo zgjati një ngjitje të shpejtë befasuese që filloi vitin e kaluar, e mundësuar nga bastet se firma amerikane është pozicionuar të jetë një fituese e madhe nga një valë investimesh në inteligjencën artificiale (AI).

Vlera e tij e tregut tani qëndron menjëherë pas Microsoft-it, një tjetër lojtar kyç në industri falë investimeve të tij në krijuesin e Chat GPT OpenAI.

E vlerësuar në “vetëm” 2 trilionë dollarë deri në shkurt, Nvidia ndezi një valë të re blerjesh aksionesh pasi njoftoi planet muajin e kaluar për një të ashtuquajtur ndarje të aksioneve.

Lëvizja do të rrisë numrin e aksioneve me një faktor prej 10 dhe do të zvogëlojë vlerën e tyre në përputhje me rrethanat, një ndryshim që synon t’i bëjë aksionet më të përballueshme për investitorët e vegjël.

E vendosur të ndodhë të premten, pritet të gjenerojë edhe më shumë kërkesë për aksionet.

E themeluar në vitin 1993, Nvidia fillimisht ishte e njohur për prodhimin e llojit të çipave kompjuterikë që përpunojnë grafikë, veçanërisht për lojërat kompjuterike.

Shumë kohë përpara revolucionit të inteligjencës artificiale, ajo filloi të shtonte veçori në çipat e saj që thotë se ndihmojnë në mësimin makinerik – të gjitha këto e kanë ndihmuar atë të rrisë pjesën e saj të tregut.

Tani shihet si një kompani kyçe për të parë se sa shpejt po përhapet teknologjia e fuqizuar nga AI në të gjithë botën e biznesit.

Optimizmi për inteligjencën artificiale është një nga forcat pas një rritjeje më të gjerë të tregut gjatë vitit të kaluar, i cili e shtyu S&P 500 dhe Nasdaq në SHBA në rekorde të reja të mërkurën.

Apple dukej se po humbiste në fillim të këtij viti pasi rritja e shitjeve ngeci.

Por në javët e fundit, aksionet e saj janë rritur nga parashikimet se si ajo planifikon të përfshijë AI në strategjinë e vet.

Aksionet e firmës u rritën me 0.7 për qind, duke i dhënë asaj një kapitalizim tregu prej rreth 3 trilion dollarë, i cili në përgjithësi llogaritet duke shumëzuar numrin e aksioneve në një kompani me çmimin aktual të aksionit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore