Vjosa Osmani, nis vizitën dy ditore në Bruksel


5 ditë · Kosovë

Presidentja në detyrë e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ditën e martë, nis vizitën dy ditore në Bruksel.

Fillimisht, Osmani do të ketë një takim me Presidentin e Parlamentit Evropian (PE), David Sassoli. Në kuadër të takimeve, Osmani, do të takohet dhe me Komisionerin e Bashkimit Evropian (BE) për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi.

Gjatë qëndrimit në Bruksel, presidentja e Kosovës, do të takohet edhe me deputetët e Parlamentit Evropian, që janë në Grupin e Miqësisë së Kosovës në PE: zëvëndës presidenti i PE-së, Rainer Wieland; anëtarin e Partisë Popullore Evropiane (PPE), Lukas Mandl; raportuesen për Kosovën në PE, Viola von Cramon- Taubade; anëtarin e grupit Renew Europe, Ilhan Kyuchyuk; dhe nënkryetarin e PPE-së, Andrey Kovatchev,.

Ndërkohë në mbrëmje, Osmani do të ketë një takim me emisarin e BE-së, Miroslav Lajčăk, ndërmjetësues në dialogun Prishtinë-Beograd.

Të mërkurën, Osmani do të takohet me presidenten e Dhomës së Përfaqësuesve, Eliane Tillieux dhe presidenten e Senatit të Belgjikës, Stéphanie D’Hose.

Vjosa Osmani e mori detyrën e Presidentetit të Kosovës, më 5 nëntor të 2020, pas dorëheqjes së Hashim Thaçit nga ky post. Ish-presidenti , u thirr nga Gjykata Speciale e Hagës, nën akuzë për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

Marrja e detyrës nga Osmani bazohet në nenin 90 të Kushtetutës së Kosovës për mungesën e përkohshme të presidentit.

Sipas Kushtetutës, detyra e presidentit të përkohshëm, nuk mund të ushtrohet për një periudhë më të gjatë se gjashtë muaj. /AlbanianPost.com

 Lajmet kryesore