Lajme

Vjena rimerr titullin e qytetit më të jetueshëm në botë


Kryeqyteti austriak, Vjena, ka rimarrë statusin e saj si qyteti më i jetueshëm në botë, sipas një raporti vjetor nga Economist.

Vjena ia rrëmbeu vendin e parë qytetit të Zelandës së Re, Auckland, i cili ra në vendin e 34-t, për shkak të kufizimeve të pandemisë së Coronavirus-it, sipas raportit të njësisë së inteligjencës “Economist” të publikuar të enjten, përcjell Albanian Post.

“Vjena, e cila ra në vendin e 12-të në renditjen tonë në fillim të vitit 2021, pasi muzetë dhe restorantet e saj u mbyllën, që atëherë është rikthyer në vendin e parë, pozicion që e mbajti në vitet 2018 dhe 2019”, thuhet në raport.

“Stabiliteti dhe infrastruktura e mirë janë aspektet kryesore të qytetit për banorët e tij, të mbështetur nga një kujdes i mirë shëndetësor dhe shumë mundësi për kulturë dhe argëtim”.

Melburni ka ruajtur vendin e tij si një nga qytetet më të jetueshëm në botë, duke u renditur në vendin e 10-të, pasi kryeqytetet e tjera australiane dolën nga top 10-shi global.

Vitin e kaluar, Brisbane, Adelaide dhe Perth ishin të gjitha në 10-shen e parë, por kanë rënë respektivisht në vendin e 27-të, 30 dhe 32.

Melburn, Australi

Kryeqyteti ukrainas, Kievi, nuk u përfshi këtë vit, pasi Rusia e pushtoi në fund të shkurtit. Sa u përket qyteteve ruse, Moska dhe Shën Petersburg, ranë në renditje për “censurën” dhe ndikimin e sanksioneve perëndimore.

Evropa krenohen me gjashtë nga 10 qytetet më të mira.

Kryeqyteti austriak u pasua nga kryeqyteti danez, Kopenhagen dhe Zyrihu i Zvicrës. Qyteti tjetër zviceran Gjeneva doli i gjashti, Frankfurt i Gjermanisë i shtati dhe Amsterdami i Holandës i nënti.

Kanadaja gjithashtu bëri mirë. Calgary doli gjithashtu në vendin e tretë, i ndjekur nga Vancouver në vendin e pestë dhe Toronto në të tetin.

Osaka e Japonisë dhe Melburni i Australisë ndanë vendin e 10-të. Kryeqyteti i Francës, Parisi, doli i 19-ti, 23 vende më lart nga viti i kaluar. Kryeqyteti belg, Brukseli, ishte i 24-ti, menjëherë pas Montrealit të Kanadasë.

Osaka, Japoni

Melburni mbajti titullin e qytetit më të jetueshëm në botë për shtatë vjet nga viti 2011, përpara se të rrëzohej në vitin 2018 nga kryeqyteti austriak, Vjena.

Rënia e Auckland-it në renditje pasqyroi ndryshimin e peizazhit të pandemisë së coronavirus-it gjatë vitit të kaluar, me vaksinimin që lejoi shumë shoqëri të rihapen.

Ndërsa u degradua për kufizimet e saj për COVID-19 këtë vit, ata ishin përgjegjës që ajo të fitonte vendin e parë në vitin 2021, me Economist, duke thënë në atë kohë se “bllokimi i ashpër i Zelandës së Re lejoi shoqërinë e tyre të rihapte dhe u mundësoi qytetarëve të qyteteve, si Auckland dhe Wellington, të shijonin një mënyrë jetese që dukej e ngjashme me jetën para pandemisë”.

Në renditjen e këtij viti, kryeqyteti i Mbretërisë së Bashkuar, Londra, ishte qyteti i 33-të më i përshtatshëm për jetesë në botë, ndërsa Barcelona dhe Madridi i Spanjës dolën respektivisht në vendin e 35-të dhe të 43-të.

Londra, Britani e Madhe

Milani i Italisë u rendit në vendin e 49-të, qyteti amerikan i New Yorkut në vendin e 51-të dhe Pekini i Kinës i 71-ti.

Kryeqyteti i Libanit, Bejruti, i cili u shkatërrua nga një shpërthim porti i vitit 2020 dhe po lufton me një krizë të dëmshme financiare, nuk u përfshi në renditjen e destinacioneve të biznesit.

Kryeqyteti i Rusisë, Moska, e pa renditjen e tij të jetesës në rënie me 15 vende, ndërsa Shën Petersburgu ra me 13 vende.

“Rritja e censurës shoqëron konfliktin e vazhdueshëm”, vuri në dukje raporti.

“Qytetet ruse po shohin gjithashtu kufizime në kulturë dhe mjedis, si rezultat i sanksioneve ekonomike perëndimore”.

Damask, Siria

Qytetet e tjera në Evropën Lindore u konsideruan më pak të qëndrueshme pas “tensioneve të ngritura diplomatike”, për shkak të luftës në Ukrainë.

Kryeqyteti i Sirisë së shkatërruar nga lufta, Damasku, ruajti vendin e tij si qyteti më pak i jetueshëm në planet.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore