Sport

Vinicius ka fituar kontratën e një superylli në Real Madrid


Katër vjet pasi Vinicius erdhi si një 18-vjeçar premtues, ai është bërë një yll absolut për Real Madrid-in.

Pas 10 ditësh, sulmuesi do të rikthehet në Madrid për t’u fokusuar në sezonin e ri, por para asaj, ai do të nënshkruajë kontratën e re, e cila e bën të qartë se roli i tij te Real Madrid-i është shumë i rëndësishëm.

Do të jetë një ditë e veçantë dhe kjo është ajo që klubi dëshiron, sepse ata e dinë se ai është lojtari i thirrur për të bërë një ndryshim në fushë dhe jashtë saj si në aspektin sportiv ashtu edhe në atë financiar.

Drejtorët e Real Madrid-it duan që nënshkrimi i marrëveshjes të jetë diçka si një shfaqje, pasi gjithçka që rrethon ish-lojtarin e Flamengos është e veçantë dhe ndryshe.

Ata besojnë se Vinicius meriton njohjen, e cila vjen në formën e një rinovimi të kontratës.

Ai ka karizëm, personalitet dhe përkushtim absolut ndaj Real Madrid-it. Rrethanat kanë bërë që roli që do të merrte Kylian Mbappe është marrë nga braziliani dhe kjo është ndjerë e natyrshme.

Kontrata e re bën të qartë se ai tashmë ka statusin e një futbollisti të veçantë dhe ndryshe, ndërsa tashmë do të jetë ndër lojtarët më të paguar në skuadër.

Ardhja e Carlo Ancelottit në pankinë e ktheu jetën e tij sportive. Nga i pyetur dhe pothuajse i futur në tregun e transferimeve, ai është bërë lojtari më i vlefshëm në La Liga.

Vinicius e ka bërë këtë nën drejtimin e italianit dhe me Karim Benzema në krah të tij, një lojtar që e admiron dhe e do në rolin e liderit që francezi luan për të gjithë në dhomat e zhveshjes.

Marrëveshja e re është mbyllur, finalizuar. Edhe pse negociatat janë zvarritur për pjesën më të madhe të sezonit, asnjëra palë nuk ka dyshuar ndonjëherë se ishte një marrëveshje e përfunduar.

Florentino Perez dhe Jose Angel Sanchez janë të bindur se versioni më i mirë i Vinicius nuk ka ardhur ende.

Ata presin që në vitet e ardhshme ai të luftojë për Topin e Artë dhe pjesën tjetër të çmimeve individuale si rezultat i sukseseve të Real Madrid-it. Këto lloj shpërblimesh llogariten në kontratën e re.

Klauzola e lirimit në kontratën e re do të vendoset në një miliard euro, siç ka raportuar MARCA. Nuk kishte as problemin më të vogël në vendosjen e kësaj figure.

 

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore