Lajme

Vijon seria e vdekjeve misterioze në Rusi, e fundit ajo e gjeneralmajorit Makarov


Ish-zyrtari i ministrisë së Brendshme të Rusisë, gjeneralmajori dhe numri dy në “njësinë kundër ekstremizmit” të policisë ruse, Vladimir Makarov u gjet i vdekur në shtëpinë e tij në periferinë e Moskës.

Trupi i pajetë u gjet të hënën nga policia, që e cilësoi rastin në vetëvrasje.

Por ka shumë që e lidhin këtë vetëvrasje me shumë të tjera që kanë ndodhur muajt e fundit në më shumë se një mjedis afër Presidentit Putin, nga shërbimet e sigurisë te financat e deri te biznesi.

Gjeneralmajor Vladimir Makarov, 72 vjeç, kishte ndihmuar në koordinimin e goditjes ndaj aktivistëve të opozitës.

Roli i tij i fundit ishte si nënkryetar i njësisë kundër ekstremizmit të policisë dhe në janar ai u përshkrua nga media si “organizatori kryesor i gjuetisë së aktivistëve të opozitës dhe gazetarëve të papërshtatshëm”.

“Ekstremist”, në Rusi, është kushdo që është aktiv në opozitë me qeverinë, nga Alexei Navalny tek shumica e gazetarëve të pavarur.

Makarov kreu gjithashtu hetime mbi demonstruesit e thjeshtë, mes mijërave që kishin dalë në rrugë në ditët e para të luftës.

Kanali në Telegram “Baza”, që besohet të ketë lidhje me shërbimet e sigurisë ruse, citoi burime të paidentifikuara të thonë se Makarov qëlloi veten me një armë gjahu ndërsa gruaja e tij Valentina dhe djali ishin në një dhomë tjetër.

Baza rindërton, se ai kishte “rënë në depresion”.

Zinxhiri i vetëvrasjeve misterioze

Makarov është figura më e fundit e rangut të lartë të sigurisë ruse që – zyrtarisht – i ka marrë jetën vetes muajt e fundit.

Verën e kaluar ishte radha e gjeneral-majorit në pension të FSB-së, Yevgeny Lobachev, dhe gjeneral-majorit të shërbimit të inteligjencës ndërkombëtare SVR, Lev Sotskov.

Në nëntor, vetëvrasja e çuditshme e kolonelit Vadim Boiko, 44 ​​vjeç, ish-drejtues i Akademisë Detare në Vladivostok: ai arriti të qëllojë veten jo një, por pesë të shtëna në gjoks në zyrën e komandantit të tij.

E veja e tij tha se ai ishte i detyruar të merrte fajin për disa gabime ushtarake të bëra në pushtimin ukrainas.

Dhjetëra vdekje, pothuajse të gjitha të përkufizuara si “vetëvrasje” ose “aksident”.

Ka nga ata që kanë rënë nga varka, si Ivan Pechorin, 39 vjeç, kreu i Institutit për Zhvillim në Lindjen e Largët dhe Arktik, i cili raportoi drejtpërdrejt te Putini.

Kush nga dritarja e spitalit ku ishte shtruar: kështu vdiq Ravil Maganov, drejtor i rrugës shtetërore Lukoil.

Kush është arritur jashtë vendit, si manjati Sergey Protosenya i masakruar në Spanjë me familjen e tij ose bankieri Dan Rapoport, ose Pavel Antonov, i cili kritikoi pushtimin e Ukrainës dhe në dhjetor ai ra nga ballkoni në një hotel luksoz në Indi, ku ai kaloi Krishtlindjet.

Kush “u vetëvra”: ekzekutivi i Gazprom Leonid Shulman, kolegu i tij Alexander Tyulyakov, tre muaj larg njëri-tjetrit.

Dhe kështu me radhë.

Marrë nga “Corriere Della Sera”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore