Shqipëria

Vetëm 22 vjeç, Brilant Martinaj akuzohej për vrasjen e dy policëve


Një atentat ku të vrarë mbetën tre persona, rroku vëmendjen e mbarë opinionit publik të dielën e 17 korrik.

Teksa ende po punohet për zbardhjen e plotë të krimit dhe kapjen e autorëve, emri, i cili më së shumti ra në sy, ishte ai i Brilant Martinajt, person familjar shumë i afërt me Ervis Martinajn, një prej emrave më të kërkuar nga Policia shqiptare.

Brilanti ishte vetëm 22-vjeçar, por mbi supet e tija rëndonin dy akuza shumë të rënda, të cilat e kishin kthyer edhe në një person të shumëkërkuar nga Policia e Shtetit dhe gjithashtu nga Interpoli, pasi ishte shpallur person në kërkim.

Dy vrasje, mendohet se kanë pasur implikimin direkt të Brilant Martinajt. Të dy vrasjet, ndaj dy efektivëve të Policisë.

I pari, është rasti i ish-efektivit të FNSH-së, Xhulio Prela, i cili është ekzekutuar nga Brilant Martinaj më 29 dhjetor 2021.

Po ashtu, Martinaj mendohet se ka vrarë edhe ish-policin Xhelal Reçi, në Laç, përpara një banke të nivelit të dytë, në nëntor 2021.

Fati i tij ndërkaq ishte fati i shumë prej miqve të Martinajt, të cilët kanë mbetur të vrarë në atentate tepër të ngjashme për nga organizimi me këtë të fundit në Fushë-Krujë.

Personi i fundit i ekzekutuar, së bashku me një mikun e tij në zonën e Astirit, ishte Erigers Mihasi, më 13 nëntor 2021.

Autorët e vrasjes së tij ende nuk janë gjetur dhe stili i vrasjes, është thuajse identik me atentatin ndaj Brilant Martinajt.

Por, nëse është e njëjta dorë që po godet, kjo gjë ende nuk dihet.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore