Lajme

Venecia, jo më në listën e rrezikut të UNESCO-s


Agjencia kulturore e UNESCO-s ka vendosur që Venecia të mos jetë më në listën e vendeve në rrezik.

Masa e ndërmarrë në fillim të këtij muaji, për të ndaluar anijet e mëdha të lundrimit, mendohet të ketë qenë një faktor kryesor në vendimin e UNESCO-s.

Ministri italian i Kulturës, Dario Franceschini, e ka mirëpritur vendimin e së enjtes.

“Tani, vëmendja globale ndaj Venecias duhet të mbetet e lartë dhe është detyra e të gjithëve të punojnë për mbrojtjen e saj”, tha ai në një deklaratë.

Por grupet joqeveritare, që veprojnë si vëzhgues të procesit, thanë se ndalimi i anijeve të lundrimit adresonte vetëm një nga shumë çështje që kërcënojnë Venecian.

Ndalimi i anijeve të mëdha

Qeveria italiane ka marrë vendimin për të ndaluar linjat e lundrimit afër qendrës së qytetit të Venecias.

Çështja e anijeve është e përsëritur në Itali, ku anijet e mëdha kanë qenë edhe më parë të ndaluara.

Kabineti italian ra dakord që anijet e mëdha të pasagjerëve dhe anijet e kontejnerëve duhet të vendosen larg vendeve historike të Venecias.

Kritikët thonë se valët që anijet krijojnë, po gërryejnë themelet e qytetit historik të lagunës.

Venecianët kanë bërë kërkesë kundër pranisë së anijeve të lundrimit për vite me radhë.

Protestat e tyre u rritën kur një anije lundrimi u përplas me një varkë më të vogël turistike, ndërsa përpiqej të ankorohej, duke dëmtuar turistët dhe duke shkaktuar dëme në pronë.

Ndalimi i mëparshëm u hoq

Pas aksidentit, kryetari i bashkisë së qytetit u bëri thirrje autoriteteve të përshpejtonin hapat e kërkuar për anijet e lundrimit.

Në vitin 2013, qeveria e Italisë ndaloi anijet me peshë më shumë se 96 mijë tonë metrikë nga Kanali Giudecca.

Sidoqoftë, ai ligj u rrëzua më vonë nga një gjykatë rajonale, e cila vendosi që rreziqet e sigurisë ose mjedisit nuk ishin provuar.

Qeveria italiane lëshoi ​​një direktivë zyrtare në vitin 2017, për të mbajtur anijet më të mëdha të lundrimit larg Piazza San Marco dhe hyrjes në Kanalin e Madh.

Sidoqoftë, plani nuk u zbatua kurrë siç duhet.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore