Vende

Vendndodhjet e serialit Game of Thrones që aktualisht mund t’i vizitoni


Qyteti i vjetër Dubrovnik, Kroaci

Më shumë sesa thjesht një shfaqje televizive, Game of Thrones është bërë një fenomen i vërtetë i kulturës moderne. Jo vetëm që shfaqja ka mahnitur audiencën me personazhet e saj komplekse dhe botët fantastike, por gjithashtu na ka treguar disa nga destinacionet më të shquara të botës reale.

Pra, është koha për të udhëtuar nëpër të gjitha vendet e xhirimeve të Game of Thrones që kanë ndihmuar në realizimin e shumë skenave të shfaqjes. Pavarësisht se kush doli fitimtar në finalen e serialit të dashur, këto vende me siguri do të hyjnë në listën tuaj të vizitave.

Alcázar i Seviljes, Spanjë (Dorne’s Sunspear)

Nga shumë vendet e xhirimit të Game of Thrones, ky është një destinacion që ishte tashmë në listë për shumicën e vizitorëve në Sevilje. Alcázar i Seviljes është plot me dhoma të shkëlqyera, oborre dhe kopshte të cilat pasqyrojnë të kaluarën maure të qytetit. Është kjo ekstravagancë dhe stili unik që e bëri Alcázar aq të përsosur për të bërë vendosjen e Dorne. Shtëpia e House Martell, pallati dhe kopshtet e tij u përdorën për të filmuar skena.

Dark Hedges, Ballymoney, Irlanda e Veriut (Rruga e Mbretit)

Një nga vendet më të hershme të xhirimeve të serialit që shpërtheu në popullaritet nga adhuruesit është Hedges Dark në Irlandën e Veriut. Kjo rrugë, Bregagh Road në Armoy, është e veshur me pemë ahu të përdredhur, të kërcitur dhe ka një pamje kaq misterioze sa nuk është për t’u habitur që fansat duan të vizitojnë. Edhe pse nuk duket veçanërisht e frikshme si Rruga e Mbretit, rruga e vërtetë mund të jetë një pamje drithëruese. Hedges Dark është bërë aq popullor sa që autoritetet lokale u është dashur të ndalojnë trafikun jo-thelbësor për të mbrojtur pemët e shekullit të 18 nga dëmtimi dhe degradimi.

Qyteti i vjetër Dubrovnik, Kroaci (King’s Landing)

Dubrovniku gjithmonë është konsideruar si një qytet i bukur bregdetar, por është një qytet që është bërë shumë popullor për shkak të GOT. Falë mureve gjigante të qytetit historik dhe rrugëve dhe ndërtesave prej guri, qyteti transporton lehtësisht vizitorët. Kjo aftësi e ka bërë atë gjithashtu një nga vendet më të rëndësishme të Game of Thrones, dhe një përshtatje natyrore për kryeqytetin e Shtatë Mbretërive, King’s Landing. Lista e skenave për të cilat është përdorur Dubrovniku është shumë e gjatë për t’u kaluar siç duhet, por kudo nga muret e qytetit, të Fort Lovrijenac, të Pile Gate dhe parqe të ndryshme, janë shfaqur gjatë gjithë serisë. Edhe ecja e gjatë e pendimit të Cersei (Turp), u filmua përgjatë Stradun, rruga kryesore e qytetit. Vizitoni dhe do të gjeni vazhdimisht vendet që njihni nga shfaqja.

Bardenas Reales, Spanjë (Dothraki)

Vendi Dothraki, shtëpia e madhe për fiset nomade të Dothraki, i gjendur në provincën veriore të Navarre në Spanjë, kjo hapësirë ​​e gjerë e tokave të këqija, kanioneve mbulon 42 mijë hektarë dhe është një dëshmi e fuqive të erozionit të natyrës. Kjo është ajo ku Daenerys kapet rob nga Dothraki dhe i dorëzohet Khal Moro në fillim të Sezonit 6.

Mdina, Malta (King’s Landing)

Ned Stark e kishte të vështirë të ishte krahu i djathtë i mbretit dhe të shikonte se si ai tradhtohej. Vrapimet e tij me Littlefinger, Cersei dhe Jaime Lannister ishin vetëm disa nga sfidat me të cilat Ned duhej të luftonte brenda mureve të Mdina në Maltë, për të mos përmendur për herë të fundit gruan e tij Catelyn. Ky kryeqytet antik i fortifikuar i Maltës ishte shtëpia e disa skenave në sezonin e parë, përfshirë kur Ned duhej të vizitonte Littlefinger në bordellon e tij, dhe përballja e tij me Jaime që përfundimisht çoi në kapjen e Ned. Portat e bukura me rërë të Mdinës do të njihen gjithashtu si një portë e King’s Landing të cilën Catelyn shihet duke kaluar për të parë burrin e saj para rrëzimit të tij.

Porti Ballintoy, Irlanda e Veriut (Iron Islands)

Ishujt e Hekurt, shtëpia e Greyjoys, duket si një vend mjaft i ashpër, pjellor dhe pa falje. Në jetën reale Ballintoy Harbour duket po aq dramatik sa ishujt, megjithëse shumë më i gëzuar kur dielli po del. I gjendur përgjatë vijës bregdetare të Ishullit Verior, porti i Ballintoy u përdor për skenat e vendosura në Lordsport, një qytet i Ishujve të Hekurt. Ishte në këtë port që Theon Greyjoy zbarkoi për herë të parë në Sezonin 2, si i dërguar për Robb Stark dhe me vështirësi u ndesh me motrën e tij Yara.

Plazhi Reynisfjara, Islandë (Eastwatch)

Muri, një pengesë e lartë akulli që shtrihet nga një bregdet i Westeros në tjetrin, është me siguri një nga mjediset më të famshëm të serive. Ndërsa pjesa më e madhe e kohës në Mur kalon në Castle Black, ne do të shohim një vështrim të njërës skaj të murit nga kalaja e njohur si Eastwatch. Në realitet, ky plazh me rërë të zezë pranë kalasë është Reynisfjara, i gjetur në bregdetin piktoresk të Islandës. Si Reynisfjara ashtu edhe gadishulli Dyrhólaey aty pranë kanë shërbyer si prejardhje për këtë kështjellë të largët të Rojës së Natës. Përveç guralecëve të vegjël të zinj që qëndrojnë në kontrast me valët e bardha që rrokullisen, ky plazh Islandez është gjithashtu shtëpia e shkëmbinjve mbresëlënës bregdetarë si Hálsanef, të shënuar me formacione kurioze gjashtëkëndëshe.

Grjótagjá, Islandë (Shpella e Dashurisë së Jon Snow)

Game of Thrones ka pasur pjesën e saj të romancave, kjo është pjesa ku Jon Snow dhe Ygritte u bashkuan në një burim të nxehtë nëntokësor. Ky burim i nxehtë në një shpellë është një pishinë e vërtetë gjeotermale në Islandën verilindore. E njohur si Grjótagjá, shpella ku ylli kryqëzoi të dashuruarit është afër liqenit Myvatn dhe mund të vizitohet nga udhëtarët në Islandë. Fatkeqësisht, për shkak se temperaturat e ujit janë kaq të paparashikueshme, nuk është e mundur të laheni në stinë të nxehta.

Castillo de Zafra, Spanjë (Kulla e Gëzimit)

Dy gjëra për të cilat Game of Thrones nuk është kurrë i shkurtër janë: teoritë e adhuruesve dhe prapavija e këtij serili. Këto dy aspekte u përplasën kur morëm kthim mbrapa përmes një vizioni të Bran Stark në një moment kur Ned Stark dhe disa banorë kërkuan motrën e tij Lyanna Stark jashtë Kullës së Gëzimit në Sezonin 6. Ajo që vijon ka implikime të mëdha për një personazh të preferuar të adhuruesve. Për ta parë vetë këtë kullë, nuk keni nevojë të jeni korbi me tre sy, thjesht udhëtoni për në kështjellën e Zafra në rajonin spanjoll të Guadalajara. E ndërtuar në shekullin e 12-të, kjo kështjellë qëndron larg peizazhit të egër, duke e bërë atë gjithnjë e më të paharrueshme.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore