Vende

Vende të bukura nëpër Evropë


Evropa, në plotësinë e vet është një vend i larmishëm spektakolar.

Nga ishujt norvegjezë deri në malet e mbuluara me pyje në Rumani, plazhet në Uells dhe liqenet e akullt në Ballkan, ngado rrethohesh prej bukurive natyrore.

E përditshmja “CNN” zbulon se vizitorët e këtyre destinacioneve zgjedhin të shijojnë qoshet më të largëta, të njohura kryesisht për vendasit dhe disa udhëtarë të patrembur.

Por cilat janë disa nga to?

Ishujt Lofoten, Norvegji

Të përbërë nga majat e larta, fjordet e thella dhe fshatrat, Ishujt Lofoten janë të njohur për bukurinë e tyre.

Zona përbëhet nga shtatë ishujt kryesorë – Austvågøy, Flakstadøy, Gimsøy, Moskenesøya, Røst, Værøy dhe Vestvågøy – ky është një vend ku natyra merr përparësi dhe shqiponjat fluturojnë nëpër qiell.

Falë ujërave të butë të rrjedhës së gjirit, arkipelagu norvegjez është çuditërisht i ngrohtë në verë, kur dielli nuk perëndon kurrë për shkak të vendndodhjes veriore të ishujve.

Unst, Ishujt Shetland, Skoci

Ishulli më i pushtuar nga veriu i Ishujve Britanikë, Unst është një vend i egër, i thyer ku detet përplasen në grumbujt dramatikë të detit Muckle Flugga.

Të zhytur në historinë e Vikingëve, arkeologët kanë zbuluar shtëpi dhe varreza tradicionale që shfaqin të kaluarën e saj skandinave.

Zagori, Greqi

Teksa ishujt e Greqisë lavdërohen për bukurinë e tyre, hijeshitë e kontinentit anashkalohen.

Një nga vargjet më spektakolare të maleve në Evropë shtrihet pikërisht këtu, në rajonin e Zagori-së.

Gryka e zhytur e Vikos bën një shëtitje të përsosur të një dite, ndërsa maja e mbuluar me borë në malin Astrakas është një pamje që duhet parë, duke treguar se Greqia është shumë më tepër sesa vetëm një destinacion veror.

Malet Apuseni, Rumani

Pjesë e vargmalit Karpate, Apuseni janë sekretet më të mira të mbajtura në Evropën Lindore.

Këto male janë të izoluara, me pyje të lashta dhe shpella gëlqerore që zbresin në lumenj nëntokësorë.

Koha nuk ikën shpejt këtu, me pak gjëra për të bërë, të merret frymë në ajrin e pasuruar me aromë pishe dhe të mbahen sytë hapur për kafshët e egra të mëdha.

Lugina Loire, Francë

Kështjellat e pasura të luginës janë ato që i japin madhështi këtij rajoni të Francës qendrore.

Chateau de Chambord dhe Chateau de Chenonceau janë më të famshmet, të mbushura me shtylla klasike, kulla shikimi, kopshte dhe liqene lundrimi.

Duhen parë edhe vreshtat ku prodhohen disa nga verërat më të mira në botë. Joshja është e pamundur të injorohet.

Adelboden, Zvicër

Edhe pse Adelboden nuk është luginë e famshme në Zvicër, ajo posedon një bukuri lokale që shumë nuk e përjetojnë kurrë.

Ata që janë më pak të prirur për aktivitetet që shkaktojnë marramendje mund të mbërthejnë këpucët e dëborës dhe të eksplorojnë pyjet me pisha dhe përrenjtë e ngrirë.

Gjatë natës, qielli mbi pistat e qeta mbushet me yje.

Henne Strand, West Jutland, Danimarkë

“CNN” shkruan se mbështetur nga dunat e rrokullisura, Henne Strand ulet në bregun perëndimor në Jutland.

Shpesh i fryrë nga era është një parajsë verore për të pushuar, me kilometra rërë, duke siguruar që çdo vizitor të ketë shumë hapësirë ​​për t’u përhapur dhe për të kapur disa rreze.

Aty pranë ndodhet Filso, një liqen i restauruar, është një strehë për zogjtë, me kullat e vëzhgimit që ndihmojnë ornitologët amatorë të kapin një paraqitje të shkurtër të trungjeve.

Parku Kombëtar i Pyjeve Bavarezë, Gjermani

Parku i parë kombëtar i Gjermanisë, pylli Bavarez, kërkon eksplorim dhe shpërblen ata që shkojnë në rrugët e tij të panumërta në kërkim të aventurës.

Ka 186 milje shtigje ecjeje dhe 124 milje rrugë biçikletash që lidhen me Parkun Kombëtar Sumava, vetëm përtej kufirit në Republikën Çeke.

Rachelsee, thellë në zemër të pyllit, e rrethuar nga pishat dhe që qëndron mbi një mijë metra mbi nivelin e detit, është një liqen pasqyrë që mundëson fotografi të mrekullueshme.

Parku Kombëtar Hoge Veluwe, Holandë

Me dunat e saj të valëzuara të rërës, tokën e mbuluar me pyje, Parku Kombëtar Hoge Veluwe është një strehë e kafshëve të egra.

E themeluar për herë të parë në vitin 1909 si një park privat, ai fitoi statusin e parkut kombëtar në vitet 1930.

Sot, është i njohur për kaprollin, delet e egra dhe derrat e egër, si dhe qukapikët.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore