Sport

Ndërron jetë legjenda e futbollit Franz Beckenbauer


Legjenda e futbollit gjerman Franz Beckenbauer ka vdekur të dielën në moshën 78-vjeçare, ka njoftuar familja e tij, raportojnë mediat gjermane.

“Me pikëllim të thellë njoftojmë se bashkëshorti im dhe babai ynë Franz Beckenbauer ndërroi jetë të qetë në gjumë dje, të dielën, i rrethuar nga familja e tij”, thuhet në njoftim.

“Ju kërkojmë që të jeni në gjendje të mbani zi në heshtje dhe të përmbaheni nga pyetjet”.

Gjermani konsiderohet gjerësisht si një nga lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Beckenbauer luajti 103 ndeshje për ish-Gjermaninë Perëndimore dhe luajti në tre Kupa Botërore.

Ai ishte kapiten i ekipit fitues të Kupës së Botës në vitin 1974 kur ata mundën Holandën. Dhe më pas ai përsëriti arritjen si trajner, kur udhëhoqi vendin e tij në Kupën e Botës në 1990.

Beckenbauer – i mbiquajtur Der Kaiser, ose Perandori – është një nga vetëm tre burrat, së bashku me Mario Zagallo të Brazilit dhe Didier Deschamps të Francës, që kanë fituar Kupën e Botës si lojtar dhe si trajner.

Ai gjithashtu ngriti Bundesligën katër herë me Bayern Munich si lojtar dhe një herë si lojtar i tyre.

Karriera e tij e shkëlqyer gjithashtu e pa atë të fitojë Kupën Evropiane tre herë me klubin gjerman.

Në nivel individual, ai fitoi dy çmime Topi i Artë në 1972 dhe 1976.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore