Shëndet

Vdekjet në SHBA nga mbidoza e drogës u ulën në vitin 2023 për herë të parë në pesë vjet


Pas një rritjeje të madhe gjatë pandemisë COVID-19, të dhënat paraprake tregojnë se vdekjet nga mbidoza e drogës në Shtetet e Bashkuara ranë në vitin 2023 për herë të parë në pesë vjet.

Rreth 107 mijë e 500 njerëz vdiqën nga mbidoza e drogës në vitin 2023, sipas të dhënave nga Qendra Kombëtare e Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve të Qendrës Kombëtare për Statistikat Shëndetësore të Qendrës Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve – rreth 3,500 më pak se në 2022.

Rënia e vitit të kaluar është e para që nga viti 2018, por rënia prej 3% është shumë më pak e rëndësishme sesa rritja që i shtyu vdekjet nga mbidoza në nivele rekord vitet e fundit, shkruan CNN, transmeton AlbanianPost.

Vdekjet nga mbidoza u rritën me 30% midis 2019 dhe 2020 dhe u rritën me 15% të tjera midis 2020 dhe 2021, tregojnë të dhënat e CDC.

Të dhënat paraprake mund të ndryshojnë pasi certifikatat e vdekjes shqyrtohen dhe të dhënat vlerësohen, por vlerësimet sugjerojnë se, pavarësisht rënies, vdekjet nga mbidoza në vitin 2023 ishin ende pothuajse dy herë më të larta se pesë vjet më parë, sipas të dhënave të CDC.

“Është një prirje shpresëdhënëse në disa mënyra”, tha Katherine Keyes, një profesoreshë në Shkollën e Shëndetit Publik të Mailman të Universitetit të Kolumbias, kërkimi i së cilës fokusohet në epidemiologjinë e përdorimit të substancave.

“Ne e dimë se kjo epidemi e drogës është dinamike dhe ndryshon mjaft shpejt, kështu që sa herë që shihni një nivelim ose një ulje të lehtë, është premtuese. Sigurisht që nuk është një shenjë se duhet të heqim këmbën nga gazi i parandalimit të mbidozës”, shtoi ajo.

Departamenti Amerikan i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore nisi një strategji të koordinuar kombëtare për të parandaluar mbidozat dy vjet më parë.

“Ky përparim gjatë 12 muajve të fundit duhet të na bëjë të dëshirojmë të riforcojmë përpjekjet tona duke e ditur se strategjitë tona po bëjnë një ndryshim”, tha në një deklaratë shefja mjekësore e CDC, Deb Houry, por “ka ende familje dhe miq që humbasin të dashurit e tyre nga mbidozat”.

“Mendimet tona mbeten me ata që kanë humbur të dashurit dhe ata që po luftojnë me varësinë ose njohin dikë që është. Vendi ynë është i përkushtuar për t’i dhënë fund kësaj epidemie dhe për të parandaluar vdekjet dhe vuajtjet e panevojshme”, tha ajo.

Fentanyl ka nxitur valën e fundit të vdekjeve nga mbidoza, me opioidet sintetike të përfshira në më shumë se dy të tretat e vdekjeve nga mbidoza.

Këta narkotikë shumë të fuqishëm vazhdojnë të luajnë një rol të jashtëzakonshëm: ato u përfshinë në gati 70% të vdekjeve nga mbidoza në vitin 2023.

Megjithatë, kishte rreth 1 mijë e 500 më pak vdekje nga mbidoza që përfshinin fentanil dhe opioidë të tjerë sintetikë në vitin 2023 sesa në vitin 2022, tregojnë të dhënat e reja.

Kërcënimi vdekjeprurës i fentanilit – i cili është rreth 50 herë më i fuqishëm se heroina – mbetet aktiv.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore