Lajme

Varshava do të shpenzojë 2.3 miliardë për të forcuar kufirin e saj me Ukrainën


Polonia ka njoftuar se synon të investojë 2.3 miliardë euro për të forcuar kufirin e saj lindor pranë Ukrainës.

Kështu deklaroi kryeministri polak Donald Tusk.

Tensionet midis Polonisë, një vend i NATO-s, dhe aleatit rus, Bjellorusisë janë rritur pas pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia.

Varshava gjithashtu ka akuzuar për disa vite Bjellorusinë për shtyrje të qëllimshme të emigrantëve në Poloni me qëllim që të ushtrojë presion ndaj BE-së mbi sanksionet, një akuzë që Bjellorusia e ka mohuar.

Bjellorusia, e udhëhequr nga Alexander Lukashenko, ka ofruar gjithashtu mbështetje të gjerë për luftën e Moskës në Ukrainë dhe ushtria bjelloruse kryen rregullisht stërvitje ushtarake përgjatë kufirit të saj me Poloninë dhe vendet e tjera të BE-së.

Diku tjetër në Evropën Qendrore, ushtria letoneze ka filluar gërmimin e një kanali antitank si pjesë e linjës së përbashkët të mbrojtjes baltike përgjatë kufijve të vendit me Rusinë dhe Bjellorusinë, njoftoi transmetuesi publik letonez LSM më 2 maj.

Puna filloi në komunën Ludza pranë pikës kufitare Terekhova, afërsisht një kilometër larg territorit rus. Linja e parë mbrojtëse do të përbëhet nga pengesa natyrore si pyje dhe lumenj si dhe fortifikime artificiale dhe depo municionesh. Asnjë fushë e minuar nuk është vendosur deri më tani.

“Ne po gërmojmë rrugën dhe po bëjmë një hendek antitank këtu në mënyrë që automjetet, përfshirë tanket, të mos mund të lëvizin përgjatë saj”, tha nënkoloneli Kaspars Lazdins, inspektori inxhinierik i Forcave të Armatosura Kombëtare të Letonisë.

Tre shtete baltike – Letonia, Lituania dhe Estonia – ranë dakord më 19 janar për të ndërtuar një zonë mbrojtëse baltike në kufijtë e tyre me Rusinë dhe Bjellorusinë, të nxitur nga shqetësimet në rritje të sigurisë në Evropë për agresionin e Rusisë kundër Ukrainës.

Letonia dhe Bjellorusia ndajnë një kufi prej 172.9 kilometrash, me vetëm një pikë kontrolli operativ. Në vitin 2023, Letonia ndërtoi 110 kilometra gardh përgjatë kufirit të saj me Bjellorusinë pas krizës artificiale të migracionit të orkestruar në kufijtë e BE-së nga regjimi i Lukashenkos.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore