Lajme

Varianti i ri COVID: A do të funksionojnë masat e reja kundër “Omicron”?


Javën e kaluar u identifikua një variant i ri i COVID-19 në Afrikën e Jugut, i cilësuar me shpejtësi si një “shqetësim” nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe i quajtur “Omicron”.

Ky i fundit është konfirmuar në katër shtete evropiane – Britani e Madhe, Gjermani, Itali dhe Holandë.

OBSH-ja ka theksuar se është një situatë me zhvillim të shpejtë. Profili gjenetik i “Omicron” ka ngritur shqetësime, por ka një mungesë të të dhënave të botës reale që do të thotë se askush nuk ka tablonë e plotë të asaj që mund të shkaktojë.

Mbetet e paqartë nga ekspertët se a përballen popujt me një kërcënim të madh.

Ajo çfarë dihet deri më tani është se “Omicron” ka mutacione që teorikisht e ndihmojnë atë të përhapet më shpejt dhe ka prova në rritje se kjo ndodh në Afrikën e Jugut.

Ai gjithashtu ka mutacione që teorikisht sipas ekspertëve i bëjnë vaksinat më pak efektive dhe OBSH-ja thotë se ka një rrezik më të lartë të riinfektimit sesa me variantet e tjera.

Nuk dihet se sa e transmetueshme është – nëse është më e lehtë apo më e rëndë – dhe a do të ketë efekt mbrojtës imuniteti i krijuar falë vaksinës anti-COVID.

Sipas ekspertëve përgjigja e qeverive në mbarë globin duhet të jetë testimi  i të gjithë atyre që hyjnë në secilin shtet, izolimi i të gjitha kontakteve me “Omicron” dhe detyrimi i mbajtjes së maskave në disa vende publike.

Rastet e COVID kanë parë një rritje në Evropë dhe më gjerë gjatë këtij muaji. Ata janë mesatarisht në më shumë se 40 mijë në ditë.

Shtetet janë përqendruar në presionin mbi spitalet dhe para “Omicron”, por pavarësisht rritjes së rasteve, numrat që kanë nevojë për kujdes spitalor për COVID, “në të vërtetë kanë rënë”, thonë ekspertët duke shtuar se kjo ka ardhur, “për shkak të suksesit të vaksinave përforcuese”.

Ka pyetje të rëndësishme shkencore që kërkojnë përgjigje dhe në krye të listës është ajo që ndodh kur “Omicron” plotëson nivele të larta imuniteti. Përgjigja, për mirë apo për keq, do të diktojë se çfarë do të ndodhë më pas.

Vaksinat që janë përdorur e trajnojnë trupin për të sulmuar proteinën e majës në virus – veçanërisht versionin e variantit origjinal nga Wuhan në Kinë.

“Sistemi ynë imunitar mëson të sulmojë disa pjesë të kësaj pike. Antitrupat në gjakun tonë janë si një ekuipazh grope që zbret në një makinë të ‘Formula 1’ – secili shkon në zonën e synuar. Por mutacionet në ‘Omicron’ janë si ndryshimi i disa pjesëve të makinës për të ngacmuar mekanikët dhe për ta bërë punën e tyre më të vështirë”, thonë ekspertët.

Tashmë shtetet kanë nisur aplikimin e dozës së tretë pas gjashtë muajve pasi je vaksinuar me dy dozat. Por ka vende, të cilat e kanë ulur hendekun midis dozës së dytë dhe të tretë nga gjashtë muaj në pesë.

Kompanitë farmaceutike thonë se mund të përditësojnë vaksinat që të përputhen me variantin “Omicron” në rreth 100 ditë nëse do të nevojiteshin.

Ekziston gjithashtu një dëshirë për të kuptuar se sa sëmuren njerëzit me “Omicron”. Shpesh pretendohet gabimisht se një virus duhet të bëhet më i butë ndërsa ndryshon.

Realiteti është shumë më i ndërlikuar dhe do të duhet kohë për të marrë përgjigjen pasi vendi me rastet më të konfirmuara – Afrika e Jugut – ka një popullsi relativisht të re. Sa më i ri të jeni, aq më i butë tenton të jetë COVID.

Ndalimet e udhëtimit

Që nga e enjtja, shumë vende kanë ndaluar udhëtimin nga disa vende afrikane, duke përfshirë Afrikën e Jugut, Botsvanën, Zambinë dhe Zimbabvenë, për shkak të shqetësimeve mbi variantin e ri.

Ministri i Shëndetësisë së Afrikës së Jugut, Joe Phaahla, i cilësoi reagimet ndërkombëtare ndaj “Omicron” si “të pajustifikuara”.

Phaahla gjatë një konference për mediat, tha se Afrika e Jugut po vepronte me transparencë dhe ndalimet e udhëtimit ishin kundër normave dhe standardeve të OBSH-së.

Ndërkohë, kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson – qeveria e të cilit vendosi kufizime udhëtimi të enjten – vlerësoi transparencën e Afrikës së Jugut në ndarjen e të dhënave shkencore gjatë një telefonate me presidentin e vendit, Cyril Ramaphosa.

Italia ka njoftuar pezullimin e udhëtimeve nga Afrika e Jugut dhe hyrjen në vend për të gjithë udhëtarët që kanë vizituar Afrikën gjatë 14 ditëve të fundit.

Atje, ministri i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka nënshkruar një urdhër ekzekutiv që ndalon të gjithë udhëtarët që kanë vizituar Afrikën e Jugut gjatë 14 ditëve të fundit të hyjnë në vend

“Shkencëtarët tanë po shqyrtojnë variantin e ri B.1.1.529. Ndërkohë, do të marrim masat e nevojshme menjëherë”, ka thënë Speranza.

Vendet e prekura nga kjo masë janë Afrika e Jugut, Lesoto, Botsvana, Zimbabve, Mozambiku, Namibia dhe Eswatini.

Kurse ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn, ka treguar se linjat ajrore që vijnë nga Afrika e Jugut do të mund të transportojnë vetëm shtetas gjermanë.

Dhe se udhëtarët do të duhet të kalojnë në karantinë për 14 ditë pavarësisht nëse janë të vaksinuar apo jo.

Edhe qeveria franceze ka njoftuar se po pezullonte mbërritjet nga Afrika Jugore.

Ndërkaq, Holanda po planifikon masa të ngjashme pasi autoritetet holandeze thanë se 61 nga rreth 600 persona që mbërritën në Amsterdam me dy fluturime nga Afrika e Jugut të premten, kishin rezultuar pozitivë me coronavirus.

Marrë nga BBC, përshtatur nga Albanian Post!

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore