Lajme

Varianti Delta po thellon krizën e ekonomive botërore


“Ringjallja verore e pandemisë po ngadalëson rimëkëmbjen ekonomike globale pasi varianti Delta po godet fabrikat, zyrat dhe shkollat”.

Kështu shkruhej në një artikull të publikuar të dielën e 5 shtatorit nga media amerikane “Bloomberg”.

Në vend që të hyni në muajt e fundit të vitit 2021 me besim se faza akute e pandemisë ka përfunduar, po bëhet e qartë se mund të nevojiten doza përforcuese për vaksinat që veniten, rihapja e vendeve të punës do të vonohet dhe mbylljet e kufijve do të mbeten.

Të dhënat gjatë javës së kaluar kapën një dobësim në të gjithë botën, pasi infeksionet goditën udhëtimet dhe shpenzimet përkeqësuan ngushticat e furnizimit që po zbehin prodhimin dhe tregtinë. Çmimet në rritje të gazit po shfaqen gjithashtu si një kërcënim.

Në SHBA, punësimi u ngadalësua ndjeshëm në rritjen më të vogël në shtatë muaj në gusht dhe kontrollet në aeroport, rezervimet e hoteleve dhe restoranteve tregojnë kërkesë më të ulët.

Matësi kryesor i ndjenjave të biznesit të Gjermanisë u përkeqësua dhe sektori i shërbimeve të Kinës u shkatërrua në gusht. Një masë globale e prodhimit ra.

Sipas “Goldman Sachs Group Inc.”, matësit e aktivitetit kanë humbur pritshmëritë në ekonomitë kryesore, ndërsa “Citigroup Inc.”, paralajmëroi se rimëkëmbja mund të zbutet me një divergjencë të thelluar midis sektorëve dhe rajoneve.

“Përhapja e variantit Delta po ngadalëson procesin e rihapjes dhe na ka bërë të shënojmë rënie në nivel global”, tha Robin Brooks, krye ekonomist i Institutit të Financave Ndërkombëtare në Uashington, duke iu referuar parashikimit të tij prej 5.7% për këtë vit, nga 6.2%.

Ky pengim mund të komplikojë planet e bankës qendrore për t’u tërhequr nga mbështetja e krizës duke ngadalësuar blerjet e aseteve ose duke rritur normat e interesit.

Kryetari i Rezervës Federale, Jerome Powell, më 28 gusht paralajmëroi për zbehje të vazhdueshme në tregun e punës ndërsa pandemia vazhdon.

Ekonomitë me norma të larta vaksinimi po i lejojnë politikëbërësit t’i rezistojnë një raundi tjetër të mbylljes, duke zgjedhur në vend të masave të synuara që përfshijnë kërkesat e vaksinimit për vendet publike siç janë restorantet.

Megjithatë, ekonomitë në zhvillim po përpiqen të kenë të njëjtën qasje në goditjet si moshatarët e tyre të zhvilluar.

Shkalla e vaksinimit është 58% në 39 ekonomitë e përcaktuara si “të avancuara” nga Fondi Monetar Ndërkombëtar, krahasuar me vetëm 31% për pjesën tjetër të botës – dhe kjo mbështetet shumë në përhapjen masive të vaksinave të Kinës.

Ekonomitë prodhuese dhe të udhëhequra nga turizmi si Vietnami dhe Tajlanda janë detyruar të mbyllin fabrikat dhe të largojnë vizitorët. Azia Juglindore po vuan një nga shpërthimet më të këqija të COVID-19 në botë, duke përbërë pesë vendet e fundit në Renditjen e fundit të “Bloomberg” për Rezistencën ndaj COVID.

Sipas ekonomistëve problemet në Azi në prodhim dhe transport po shkaktojnë mungesa komplekse dhe të ndërlidhura të furnizimit në nivel global.

Rimëkëmbja midis ekonomive në zhvillim dhe atyre të përparuara ka të ngjarë të thellohet, sipas Alicia Garcia Herrero, kryeekonomiste për Azi-Paqësorin në Natixis.

“Divergjenca midis ekonomive në zhvillim dhe atyre të zhvilluara në fakt do të përkeqësohet”, tha ajo.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore