Shqipëria

Varhely drejt Tiranës, BE thotë se samiti do të ofrojë shkëmbim pikëpamjesh mbi të ardhmen evropiane


Komisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi, do të jetë në Shqipëri dhe Mal të Zi nga e marta e 27 shkurtit deri të enjten e 29 shkurtit.

Kjo në kuadër të samitit rajonal mbi Planin e Rritjes për Ballkanin Perëndimor, të organizuar nga kryeministri shqiptar, Edi Rama.

“Duke bashkuar të gjithë liderët e Ballkanit Perëndimor, ky samit i dytë do të ofrojë gjithashtu mundësi të reja për një shkëmbim pikëpamjesh mbi të ardhmen evropiane të rajonit dhe mbi sfidat e përbashkëta rajonale”, thotë zyra e Komisionerit.

Vizita e tij, vjen për të vijuar diskutimet mbi reformat kyçe të nevojshme për të aksesuar financimin sipas Planit të ri të Rritjes për Ballkanin Perëndimor dhe përparimin. në rrugën e tyre drejt BE-së.

Në Mal të Zi – ku Varhelyi mbërrin fillimisht – komisioneri do të ketë një sërë takimesh dypalëshe, duke përfshirë ato me presidentin, Jakov Milatoviç, Kryeministrin, Milojko Spajić, dhe deputetë të Parlamentit.

Diskutimet do të fokusohen në përparimin që Mali i Zi duhet të bëjë në fushën e sundimit të ligjit për të kaluar në fazën tjetër të procesit të tij të pranimit, për të filluar mbylljen e kapitujve të negociatave.

Ata do të jenë një vazhdim i rëndësishëm i Konferencës së Anëtarësimit me vendin, të mbajtur më 29 janar në Bruksel, në një kohë kur qeveria e re e vendit ka ripërtërirë angazhimin për t’i dhënë përparësi reformave në lidhje me BE-në.

Varhelyi do të udhëtojë më pas në Tiranë për të marrë pjesë në samitin rajonal.

Plani i ri i Rritjes për Ballkanin Perëndimor i prezantuar nga Komisioni Evropian (KE) në nëntor për të përshpejtuar ndjeshëm konvergjencën socio-ekonomike të rajonit me BE-në duke thelluar integrimin rajonal.

Kjo përmes tregut të përbashkët rajonal dhe duke e sjellë gradualisht Ballkanin Perëndimor në fusha kyçe të tregut të përbashkët të BE-së për të korrur paraprakisht përfitimet e anëtarësimit, me kusht që të kryhen reformat e nevojshme, veçanërisht në prokurimin publik, luftën kundër korrupsionit dhe sundimin e ligjit.

Këto reforma janë të nevojshme për të tërhequr investime private dhe për të rritur rritjen.

Ky Plan i ri i Rritjes plotëson Planin Ekonomik dhe Investues (EIP) të miratuar në vitin 2020, i cili synon të mobilizojë deri në 30 miliardë euro investime në rajon, duke përfshirë 9 miliardë euro në subvencione evropiane.

Deri më sot, BE-ja ka mobilizuar tashmë 16.3 miliardë euro në investime, duke përfshirë 4.5 miliardë euro në subvencione evropiane.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore