Familja

Vajza 9 vjeçare me një IQ më të lartë se Albert Einstein – fillon universitetin


Adhara Perez Sanchez

Njihuni me vajzën 9-vjeçare nga Meksika, që po bën bujë në mbarë botën.

Nga jashtë, Adhara Perez Sanchez duket si çdo fëmijë tjetër që pëlqen të luajë jashtë dhe ende shikon filma vizatimorë.

Por ajo është një vajzë e vogël jashtëzakonisht inteligjente dhe nuk është aspak si fëmijët e tjerë.

Para se të jetonte një dekadë të plotë në këtë planet, ajo tashmë ka mbaruar shkollën e mesme dhe është në kolegj duke ndjekur jo një, por dy diploma: një në inxhinieri industriale në matematikë dhe një në inxhinieri sistemesh.

Së bashku me suksesin e saj ajo po heq stigmën që lidhet me autizmin dhe po u tregon të gjithëve, duke përfshirë edhe veten se as një çrregullim zhvillimi nuk mund të pengojë vullnetin dhe intelektin e fortë.

Ahara ka një nivel të pabesueshëm të IQ që shënon 162. Për ta vënë atë në perspektivë, gjenitë e shquar si Albert Einstein dhe Stephen Hawking kishin vetëm një IQ të vlerësuar prej 160.

Megjithatë, Ahara nuk mendonte gjithmonë se ishte e zgjuar.

Para se dikush të vinte re inteligjencën e Ahara-s, ata e diagnostikuan atë me sindromën Asperger, një çrregullim zhvillimi që përfshihet në spektrin e autizmit.

Autizmi dihet se shkakton vështirësi në të mësuar dhe në ndërveprimet sociale, dhe Adahara nuk ishte përjashtim nga këto simptoma. Tre simptomat kryesore të autizmit priren të jenë piketa të vonuara, ngathtësia sociale dhe problemet me komunikimin verbal dhe joverbal. Kjo do të thoshte se Adhara do të kishte vështirësi në shkollë.

Adhara Perez Sanchez
Ngacmuar në shkollë

Adhara dhe prindërit e saj shpjegojnë se ajo ishte “e tallur në shkollë”. Fëmijët e tjerë ishin të pamëshirshëm në ngacmimin e saj dhe e quajtën atë “të çuditshme” për shkak të gjendjes së saj.

Nëna e saj kujton: “pashë që Adhara po luante në një shtëpi të vogël dhe e mbyllën. Dhe filluan të brohorasin: “e çuditshme, e çuditshme!”, dhe më pas ata filluan të godasin shtëpinë e vogël.

Kur e pa vetë nëna e saj, nuk duroi dot që vajza e saj të vuante kështu.

Adhara në një depresion të thellë

Nuk është çudi që mënyra sesi u trajtua me vajzën e vogël përfundimisht e bëri të vetën. Ndërsa asnjë fëmijë nuk duhet të përjetojë depresion në një moshë kaq të re, askush nuk e dinte ende se sa e zgjuar ishte ajo. As mësuesit e saj nuk besonin në të. Ata u thanë prindërve të saj se ajo do të flinte në klasë dhe nuk treguan asnjë interes. Më në fund, ajo as që donte të shkonte më në shkollë.

Për fat të mirë, prindërit e Adharës mund të thoshin se fëmija i tyre ishte i zgjuar, duke parë shpesh inteligjencën e saj të pazakontë në shtëpi. Kështu ata vendosën ta tërhiqnin nga shkolla duke e dërguar në terapi. Ky do të ishte momenti që do të ndryshonte jetën e saj përgjithmonë.

Prindërit e Adharës e kuptuan shpejt se ishte plani aktual arsimor që nuk ishte i duhuri për vajzën e tyre. Pasi ata përshtatën mjedisin e saj të të mësuarit me aftësitë e saj unike, ata e panë atë të lulëzonte.

Sa hap e mbyll sytë Adhara mbaroi shkollën fillore në moshën 5 vjeç, shkollën e mesme në 6 vjeç dhe shkollën e mesme kur ishte vetëm 8 vjeç.

Në moshën 9 vjeçare ajo po ndiqte Universidad CNCI në Meksikë për të studiuar inxhinieri sistemesh dhe matematikë. Suksesi i saj vazhdoi të vinte, pasi të gjithë filluan të vërenin gjenialitetin e saj. Ajo jo vetëm që shkëlqeu në akademi, por gjeti kohë për të shkruar një libër për përvojat e saj me një titull që inkurajon të tjerët “Mos u dorëzo”.

Adhara Perez Sanchez

Jeta e Adharës ndryshoi plotësisht pasi kuptoi se prindërit e saj besonin në të. Ajo madje u përfshi në listën e 100 grave më të fuqishme në Meksikë të “Forbes México”.

Ndër arritjet e saj të shumta, Adhara dha një prezantim mbi vrimat e zeza në Institutin e Artit dhe Kulturës (IMAC), ku fëmijët e tjerë të vegjël e gjetën atë frymëzuese dhe ishin në mosbesim se ajo di aq shumë, madje edhe më shumë se të rriturit.

Ndërkohë, ajo po punon gjithashtu për zhvillimin e një byzylyku të ri inteligjent për të ndihmuar fëmijët autikë. Në fund të fundit, kjo është ende një pjesë e madhe e përvojës.

Ajo dëshiron të bëjë një pajisje për të monitoruar emocionet e fëmijëve me aftësi të ndryshme, duke parashikuar dhe parandaluar krizat dhe shpërthime të tjera. Për fëmijët, autizmi i të cilëve mund t’ua heq aftësinë për të komunikuar, kjo mund të ndryshojë jetën.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore