Lajme

Ushtria izraelite miraton planin për ofensivë në Liban


Ushtria izraelite tha se oficerët e lartë kishin miratuar “planet operative për një ofensivë në Liban”, pasi rritet frika se Izraeli dhe Hezbollahu mund të rrëshqasin në një konflikt të plotë.

Grupi militant libanez dhe forcat izraelite kanë shkëmbyer zjarrin pothuajse çdo ditë që nga fillimi i luftës midis Izraelit dhe Hamasit në Gaza, por shkëmbimet u përshkallëzuan javën e kaluar, me Hezbollahun e mbështetur nga Irani që gjuajti dhjetëra raketa në Izrael.

Pavarësisht nga intensifikimi i shkëmbimeve, të cilat kanë zhvendosur dhjetëra mijëra njerëz dhe kanë shkaktuar viktima në Liban dhe Izrael, të dyja palët nuk janë tërhequr në një luftë gjithëpërfshirëse, me SHBA-të që udhëheqin një shtytje diplomatike për të de-përshkallëzuar situatën.

Megjithatë, zyrtarët izraelitë kanë thënë vazhdimisht se janë të përgatitur të ndërmarrin veprime ushtarake në mungesë të një rezolute diplomatike.

Ushtria tha të martën, përveç miratimit të planeve për një ofensivë, oficerët kishin marrë vendime për “rritje të gatishmërisë së trupave në terren”.

Njoftimi erdhi disa orë pasi Hezbollahu, një nga aktorët joshtetërorë më të armatosur në botë, publikoi një video nëntë minutëshe të asaj që tha se ishin pamjet e mbledhura nga dronët e tij vëzhgues të pjesëve të Izraelit, duke përfshirë portin në qytetin verior të Haifës. .

Përveç pamjeve të portit, i cili shtrihet rreth 30 km nga kufiri i Libanit, pamjet pa datë përfshinin ato që Hezbollahu tha se ishin imazhe të infrastrukturës tjetër ushtarake.

Videoja tërhoqi një përgjigje të furishme nga Izraeli, me ministrin e Jashtëm, Israel Katz, që paralajmëroi se qeveria e tij ishte “shumë afër momentit të vendimit për të ndryshuar rregullat kundër Hezbollahut dhe Libanit”.

“Në një luftë gjithëpërfshirëse, Hezbollahu do të shkatërrohet dhe Libani do të goditet rëndë”, shkroi ai në platformën e mediave sociale X.

Izraeli dhe Hezbollahu luftuan një luftë 34-ditore në vitin 2006.

Në një përpjekje për të parandaluar që tensionet të kthehen në një konflikt të plotë, i dërguari i SHBA-ve, Amos Hochstein, mbërriti në rajon këtë javë për takime në Izrael dhe Liban.

“Është në interesin e të gjithëve që të zgjidhet shpejt dhe në mënyrë diplomatike. Kjo është edhe e arritshme edhe urgjente”, tha ai.

Vizita e Hochstein është e fundit në një varg udhëtimesh që ai ka bërë në rajon muajt e fundit në një përpjekje për të gjetur një zgjidhje diplomatike për tensionet.

Por bisedimet mbeten të bllokuara.

Izraeli po kërkon që Hezbollahu të tërheqë forcat e tij nga afërsia e kufirit me Libanin.

Por Hezbollahu këmbëngul se nuk do të pajtohet me një marrëveshje derisa të ketë një armëpushim në Gaza.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore