Lajme

Ushtarët azovë dërgohen në Rusi për gjykim


Rusia nuk e mbajti fjalën!

Ushtarët azovë, të dorëzuar pas mbrojtjes heroike të Mariupolit dhe fabrikës së çelikut Azovstal, janë dërguar drejt Rusisë për t’u hetuar e më pas gjykuar.

Janë më shumë se 1 mijë luftëtarë, njerëz të shërbimit dhe mercenarë (sipas pretendimeve ruse këta të fundit), të cilët janë dorëzuar.

Transferimi i tyre u bë në bazë të raportimeve nga agjencia shtetërore ruse e lajmeve Tass, natën e 7 qershorit.

“Më shumë të burgosur lufte ukrainas do të vijnë në Rusi ditët e ardhshme”, citohet se ka thënë një zyrtar i zbatimit të ligjit në Moskë nga Tass, përcjell Albanian Post.

Nga ana tjetër, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, deklaroi më parë se mund të ishin deri në 2 mijë e 500 luftëtarë dhe roje shërbimi, të cilët ishin dërguar në Rusi.

Kjo situatë krijoi paqartësi të shumta edhe mes mediave dhe ndaj, numri i saktë i tyre, nuk dihet.

Madje, paqartësi ka edhe mbi numrin e saktë të ushtarëve të dorëzuar në fabrikën e Azovstalit.

Sa i përket trupave që kanë humbur jetën, 210 ukrainas janë kthyer në Kiev në arkivole.

Pjesa më e madhe e tyre, janë nga regjimenti azov dhe kanë humbur jetën gjatë rezistencës së tyre disa mujore në qytetin jugor, i cili është tërësisht i shkatërruar tashmë.

Trupat e disa ushtarëve rusë i janë dërguar Kremlinit po ashtu në këmbim të trupave ukrainase.

Puna po vijon për të parë mundësinë e shkëmbimeve të tjera, të cilat duket se kanë ngecur momentalisht vetëm tek të vdekurit.

Sa i përket ushtarëve që janë ende gjallë, nuk ka asnjë shenjë bisedimesh se ata mund të shkëmbehen gjatë kësaj kohe.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore