Lajme

Ushtarët armenë dhe azerbajxhanë përleshen pranë rajonit të kontestuar Nagorno-Karabakh


Rivalët e Kaukazit Jugor, Armenia dhe Azerbajxhani kanë akuzuar njëri-tjetrin për fillimin e një përleshjeje fatale rreth rajonit të kontestuar Nagorno-Karabakh, ku u vranë shtatë ushtarë.

Dy fqinjët – që të dy dikur pjesë e Bashkimit Sovjetik – kanë luftuar vazhdimisht gjatë 35 viteve të fundit për kontrollin e Nagorno-Karabakut, i cili njihet ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit, por shtëpia e një popullsie kryesisht armene etnike.

Ministria azere e Mbrojtjes tha se tre trupa kishin vdekur në një përleshje afër korridorit të kontestuar të Lachin, një rrugë kyçe për në Nagorno-Karabakh nga Armenia që kalon nëpër territorin azerbajxhanas.

Ministria armene e Mbrojtjes tha se katër nga ushtarët e saj kishin vdekur dhe gjashtë të tjerë ishin plagosur.

Jerevani kishte akuzuar më herët Azerbajxhanin se kishte hapur zjarr ndaj trupave armene që kryenin punë inxhinierike pranë fshatit Tegh në provincën jugore të Syunik të Armenisë. Ajo tha se forcat e saj kishin marrë “kundërmasa”, pa dhënë detaje.

Tegh është fshati i fundit në Korridorin Lachin në Armeni përpara se të hyjë në territorin azerbajxhanas.

Baku tha se trupat e saj u vunë nën “zjarr intensiv” nga trupat armene të vendosura në provincën Syunik.

Rreth 100 trupa u vranë gjatë luftimeve midis dy vendeve në shtator.

Rusia dërgoi një kontigjent paqeruajtës me mijëra trupa në rajon në vitin 2020, si pjesë e një marrëveshjeje për t’i dhënë fund luftimeve javësh që vranë mijëra dhe pa Azerbajxhanin të bënte fitime të rëndësishme territoriale.

Moska është një aleate e Armenisë përmes një pakti të ndërsjellë vetëmbrojtjeje, por gjithashtu përpiqet për marrëdhënie të mira me Bakun. Përplasja e fundit është parë si një provë kyçe e ndikimit të vazhdueshëm të Moskës në rajon, ndërsa ajo zhvillon luftën e saj në Ukrainë.

Azerbajxhanët që pretendojnë se janë protestues mjedisorë kanë bllokuar rrugën që nga fundi i vitit të kaluar, duke rezultuar në atë që Armenia e quan krizë humanitare.

Baku i mohon këto pretendime, duke thënë se furnizimet thelbësore mund të hyjnë në territor dhe i ka mbrojtur protestuesit si tubime kundër shqetësimeve legjitime mjedisore. Jerevani i quan ata agjitatorë të mbështetur nga qeveria.

Nagorno-Karabakh: Konflikti ende i pazgjidhur

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore