Shëndet

Ushqimet që nuk duhet t’i mbani kurrë në frigorifer


Ilustrim

Çfarë nuk ju pëlqen në lidhje me një frigorifer? Është vendi ku mund të ruani picën tuaj të mbetur, reçelin që ka bërë nëna juaj, akulloren që askush nuk duhet ta dijë që keni. Është një mrekulli e jetës moderne në shtëpi.

Por disa ushqime mund të mos pajtohen me ju. Dëshironi të kapërceni zhgënjimin (dhe surprizat e padëshiruara të frigoriferit)? Lexoni më tej për të ditur se kur duhet të anashkaloni ftohjen.

Bananet

Bananet kanë nevojë për temperaturën e dhomës për dy arsye: Temperaturat e ngrohta ndihmojnë frutat të mbarojnë pjekjen (në rast se kapni ndonjë pjesë ende të gjelbër) dhe drita dhe ajri ngadalësojnë kalbjen.

Kafeja

E ruajtur në frigorifer, kafeja juaj ka më shumë gjasa të marrë shije të tjera përreth saj. Në vend të kësaj, mbajeni në një enë të mbyllur, në dhomë larg rrezeve të diellit.

Domate

Një dhomë e errët është vendi më i mirë për të mbajtur domatet. Temperaturat e ftohta në një frigorifer ngatërrojnë shijen e strukturës së tyre.

Bimët e freskëta
 

Një frigorifer gërryen borzilokun, rozmarinën, trumzën dhe më shumë nga shija e tyre dhe i bënë ato më të thata. Në vend të kësaj, futini ato në një gotë të vogël, bishtat poshtë dhe në pak ujë në temperaturën e dhomës dhe vendosini në banak, larg rrezeve të diellit direkte.

Bukë

Nëse nuk preferoni feta bajate dhe të thara në sandviçin tuaj të preferuar, ruani bukë në qilar.

Vaj

Ashtu si mjalti, perimet, ulliri, kokosi dhe vajra të tjerë gatimi do të ngurtësohen shpejt në frigorifer. Mbajini ato në një raft të ftohtë dhe të errët në qilar.

Shalqi

Në dyqanet ushqimore, do të gjeni pjepër, shalqi dhe fruta të tjera të ngjashme jo në raste të ftohta—kështu që përdorni këtë rregull të madh edhe kur trajtoni enigmat e ruajtjes së ushqimit në kuzhinë. Për pjeprin, banaku është vendi më i mirë derisa t’i prisni; pastaj ruajini në frigorifer.

Avokado

Avokadot e papjekura e kanë të vështirë të përfundojnë procesin e pjekjes në frigorifer. Në vend të kësaj, lini ato në tavolinë (dhe përdorni ato si motivim për të bërë një tas me guacamole).

Qepët

Nëse nuk priten, qepët duhet të futen në qilar. Por kurrë mos i ruani në frigorifer.

Patatet

Patatet gjithashtu duhet të jetojnë në temperaturë dhome për të ruajtur strukturën e tyre.

Hudhra

Përsëri, mendoni se si e blini hudhrën: në një raft në dyqan ushqimor – dhe mbani mend këtë kur e ruani.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore