Lajme

Urdhër kërkimi për Trump, FBI mori dosjet sekrete nga Mar-a-Lago


FBI-ja sekuestroi dosje të fshehta në një kontroll në pronën e ish-presidentit amerikan Donald Trump në Florida këtë javë, sipas një urdhri kontrolli.

Agjentët hoqën 11 grupe dokumentesh, duke përfshirë disa të shënuara “TS/SCI”, një përcaktim për materialin që mund të shkaktojë dëme “jashtëzakonisht të rënda” në sigurinë kombëtare të SHBA-ve.

Trump mohoi çdo keqbërje dhe tha se sendet ishin deklasifikuar.

Ishte hera e parë që u kontrollua shtëpia e një ish-presidenti në një hetim penal.

Lista e artikujve u bë publike të premten pasdite pasi një gjykatës hapi një dokument prej shtatë faqesh që përfshinte urdhrin që autorizon kontrollin e rezidencës së Trump në Palm Beach, Mar-a-Lago.

Ai tha se më shumë se 20 kuti me sende u morën të hënën, duke përfshirë një lidhëse fotografish, një shënim të shkruar me dorë, informacione të paspecifikuara për “Presidentin e Francës” dhe një letër faljeje të shkruar në emër të aleatit prej një kohe të gjatë të Trump, Roger Stone.

Si dhe katër grupe dosjesh tepër sekrete, cache përfshin tre grupe “dokumentesh sekrete” dhe tre grupe materialesh “konfidenciale”.

Urdhri tregon se agjentët e FBI-së po kërkonin shkelje të mundshme të Aktit të Spiunazhit, i cili e bën të paligjshme mbajtjen ose transmetimin e informacionit potencialisht të rrezikshëm të sigurisë kombëtare.

Heqja e dokumenteve ose materialeve të klasifikuara është e ndaluar me ligj. Trump rriti dënimet për krimin ndërsa ishte në detyrë dhe tani dënohet deri në pesë vjet burg.

Urdhri thekson se vendet e kontrolluara në Mar-a-Lago përfshijnë një zonë të quajtur “zyra 45” dhe dhoma magazinimi, por jo suita private për mysafirë që përdoren nga Trump dhe stafi i tij.

Departamenti i drejtësisë i kishte kërkuar një gjykate që ta bënte publike të enjten, një veprim i konsideruar i rrallë mes një hetimi në vazhdim.

Ai u miratua nga një gjyqtar më 5 gusht, tre ditë përpara se të kryhej të hënën, më 8 gusht.

Të premten mbrëma, zyra e Trump lëshoi ​​një deklaratë duke pohuar se ai kishte përdorur autoritetin e tij kur ishte president për të deklasifikuar dokumentet.

“Ai kishte një urdhër të përhershëm që dokumentet e hequra nga Zyra Ovale dhe të futura në rezidencë konsideroheshin të deklasifikuara”, thuhet në deklaratë.

“Fuqia për të klasifikuar dhe deklasifikuar dokumentet i takon vetëm Presidentit të Shteteve të Bashkuara.

Ekspertët ligjorë u kanë thënë mediave amerikane se është e paqartë nëse ky argument do të qëndrojë në gjykatë.

“Presidentët mund të deklasifikojnë informacionin, por ata duhet të ndjekin një procedurë”, tha për median britanike “BBC”, Tom Dupree, një avokat që ka punuar më parë në departamentin e drejtësisë.

“Ata duhet të plotësojnë formularët. Ata duhet të japin autorizime të caktuara. Ata nuk mund të thonë thjesht se këto dokumente janë të deklasifikuara. Ata duhet të ndjekin një proces dhe nuk është e qartë që është ndjekur këtu”.

Një zëdhënës i Trump, Taylor Budoëich, tha se administrata e Presidentit Joe Biden “është në kontroll të dukshëm të dëmit pas bastisjes së tyre të dështuar”.

Budowich akuzoi administratën për “rrjedhje të gënjeshtrave dhe nënkuptimeve në përpjekje për të shpjeguar armatimin e qeverisë kundër kundërshtarit të tyre politik mbizotërues”.

Aleatët konservatorë të Trump e kanë dënuar gjithashtu sulmin si një punë të goditur politike, ndërsa ai konsideron një tjetër kandidim për presidencën në 2024.

Agjencitë e zbatimit të ligjit në të gjithë vendin thuhet se po monitorojnë kërcënimet në internet kundër zyrtarëve qeveritarë që janë shfaqur pas kërkimit të FBI-së.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore