Pajisje

Universiteti i Manchester-it pretendon rekordin e ri në krijimin e dronëve


Inxhinierët në Universitetin e Manchester-it kanë vënë në lëvizje atë që ata pretendojnë se mund të jetë droni më i madh pa pilot i ndërtuar ndonjëherë.

Universiteti thotë se nuk është në dijeni të një kuadrati më të madh pa pilot.

Fluturimi i parë i Quadcopter Giant Foamboard (GFQ) u zhvillua në korrik brenda në Qendrën Aerospace Snowdonia.

Piloti i GFQ, Kieran Wood, një pedagog në Sistemet Hapësinore Ajrore në Universitet thotë se “mundësitë e para të fluturimit janë pika e fillimit ose e thyerjes për këto lloje dronësh”.

Për fat të mirë, fluturimi vazhdoi pa një “çmontim të shpejtë të paplanifikuar”, sipas tij.

Droni, i cili mund të fluturojë edhe në mënyrë autonome, peshon 24,5 kg – 0,5 kg më pak se një kufi peshe i vendosur për dronët e këtij lloji nga Autoriteti i Aviacionit Civil.

Ai u ndërtua duke përdorur fletë shkume – një bërthamë shkume e vendosur midis letrës – e cila përdoret shpesh për modelimin dhe montimin e veprave të artit.

Ai filloi si një projekt për studentët që eksplorojnë përdorimin e materialeve me kosto të ulët për strukturat e avionëve të lehtë që janë më miqësore me mjedisin sesa fibrat e zakonshme të karbonit.

Profesor Bill Crowther, nga universiteti, thotë se “në fund të fundit, me këtë dizajn ju po mbani 25 kg avion me vetëm disa copa letre të vendosura në mënyrë strategjike – ky është arti i së mundshmes”.

Teksa përdorimi i materialeve të ngjashme me kartonin në prodhimin e dronëve mund të duket më shumë si lojë fëmijësh sesa aviacion modern, dronët e kartonit janë një biznes serioz.

Dronët e kartonit me krahë fiks të prodhuar nga firma australiane SYPAQ janë furnizuar në Ukrainë.

Ndër avantazhet e tyre është se dronët mund të montohen lehtësisht nga ushtarët në terren dhe ndërtimi i tyre prej kartoni i bën ata më pak të dukshëm për radarët.

Ndërsa dronët janë projektuar për të transportuar ngarkesa të tilla si furnizime gjaku, disa thuhet se janë modifikuar në terren për të transportuar municione dhe kanë marrë pjesë në sulme.

Marrë nga “BBC”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore