Sport

UEFA përjashton nga garat evropiane Juventus-in


Juventus-it iu hoq vend në kompeticionet evropiane këtë sezon nga UEFA për shkak të një rasti të rremë kontabiliteti që e kishte nxjerrë tashmë klubin jashtë kualifikimit në Champions League.

Juventus tani humbet vendin e tij në Ligën e Konferencës së Evropës të nivelit të tretë, e cila duhet të shkojë për Fiorentina-n në raundin e play-off-it që fillon më 24 gusht.

UEFA tha të premten se Juventusi gjithashtu duhet të paguajë një gjobë prej 10 milionë eurosh (11 milionë dollarë) për shkeljen e rregullave të Fair Play Financiar.

10 milionë euro të tjera (11 milionë dollarë) mund të zbriten nëse klubi nuk respekton rregullat e monitorimit financiar të UEFA-s në sezonet e ardhshme.

Ndëshkimi i UEFA-s për Juventus-in pritej që nga sezoni i kaluar kur klubit iu hoqën 10 pikë në Serie A.

UEFA tha se hetuesit e saj të financave të klubit vendosën se Juventus kishte shkelur kushtet e një marrëveshjeje të rënë dakord me klubin vitin e kaluar.

Në një rast të veçantë, Chelsea gjithashtu do t’i paguajë UEFA-s një shlyerje prej 10 milionë eurosh (11 milionë dollarë) për informacione të pasakta financiare të dorëzuara midis 2012 dhe 2019 kur klubi ishte në pronësi të oligarkut rus Roman Abramovich.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore