Lajme

UBS thotë se ka përfunduar blerjen e Credit Suisse


Banka zvicerane UBS lëshoi një letër të hapur të hënën duke thënë se kishte përfunduar zyrtarisht marrjen e rivalit të saj Credit Suisse.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “Reuters” dhe transmetuesi “CBS News”.

Blerja do të krijojë një bankë gjigante zvicerane me një bilanc prej 1.6 trilion dollarësh dhe më shumë muskuj në menaxhimin e pasurisë.

Marrëveshja më e madhe bankare që nga kriza globale financiare do të krijojë një grup që mbikëqyr 5 trilion dollarë aktive, duke i dhënë UBS brenda natës një pozitë udhëheqëse në tregjet kyçe, përndryshe do t’i duheshin vite për t’u rritur në madhësi dhe për t’i arritur.

Mega-banka do të punësojë 120 mijë persona në mbarë botën, megjithëse tashmë ka njoftuar se do të shkurtojë vendet e punës për të përfituar nga sinergjitë dhe për të ulur kostot.

UBS kishte nxituar të mbyllte transaksionin në kohë rekord, duke shpresuar të ofronte siguri më të madhe për klientët dhe punonjësit e Credit Suisse dhe të shmangte largimet.

Marrëveshja u mbështet nga 200 miliardë franga zvicerane në mbështetje të likuiditetit nga banka qendrore zvicerane, si dhe angazhimi i qeverisë për të gëlltitur deri në 9 miliardë franga humbje mbi ato të përballuara nga UBS.

Mbetet një pikëpyetje se çfarë do të bëjë UBS me bankën zvicerane me pakicë të Credit Suisse, e parë prej kohësh si “xhevahiri i kurorës” së grupit.

Futja e tij në grupin e UBS dhe kombinimi i rrjeteve kryesisht të mbivendosura të dy bankave mund të prodhojë kursime të konsiderueshme.

Por ka pasur presion publik për të ruajtur biznesin vendas të Credit Suisse si një entitet më vete me markën e vet, identitetin dhe, në mënyrë kritike, fuqinë punëtore.

UBS finalizon marrëveshjen me qeverinë për humbjet e Credit Suisse

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore