Lajme

Turqia përgjegjëse për shkelje të të drejtave të njeriut në rajonet e Sirisë veriore, sipas Human Rights Watch


Turqia është përgjegjëse për shkelje të shumta të të drejtave të njeriut në rajonet e Sirisë veriore të kontrolluara nga forcat turke dhe përfaqësuesit e tyre.

Kështu ka bërë me dije organizata jo-fitimprurëse Human Rights Watch (HRW).

Siria u copëtua nga lufta që shpërtheu në vitin 2011 pas shtypjes së demonstratave pro-demokratike dhe ushtria turke kontrollon dy zona të mëdha kufitare me grupet e lidhura pas kryerjes së operacioneve në shkallë të gjerë kundër grupeve kurde.

Referuar raportit të HRW, Turqia “mbart përgjegjësinë për abuzime serioze dhe krime të mundshme lufte të kryera nga anëtarët e forcave të saj dhe grupet e armatosura lokale që ajo mbështet” në Sirinë veriore.

“Zyrtarët turq në disa raste janë implikuar drejtpërdrejt në krime të hapura lufte”, ka vijuar raporti.

Po ashtu organizata akuzon forcat e armatosura të Turqisë dhe agjencitë e inteligjencës se ishin “të përfshira në kryerjen dhe mbikëqyrjen e abuzimeve”.

Abuzimet dhe shkeljet – sipas raportit – “më së shpeshti drejtohen kundër civilëve kurdë dhe kujtdo që konsiderohet se ka lidhje me forcat e udhëhequra nga kurdët”.

Gratë kurde që janë arrestuar kanë raportuar dhunë seksuale, përfshirë përdhunimin.

Ankaraja e sheh komponentin kryesor të Forcave Demokratike Siriane (SDF) të udhëhequra nga kurdët si një zgjatim i rebelëve kurdë turq që po lufton.

FDS kontrollon territoret ngjitur me ato të mbajtura nga Turqia dhe përfaqësuesit e saj.

Referuar HRW, policia ushtarake lokale dhe Ushtria Kombëtare Siriane (SNA), e mbështetur nga Ankaraja, “arrestuan dhe ndaluan arbitrarisht, u zhdukën me forcë, torturuan dhe keqtrajtuan ndryshe, iu nënshtruan gjyqeve të padrejta ushtarake shumë njerëz pa u ndëshkuar plotësisht.

HRW akuzoi gjithashtu Turqinë se ka dëbuar në mënyrë të përmbledhur mijëra sirianë refugjatë në tokën e saj në zonat siriane nën kontrollin e saj.

Qindra mijëra sirianë që jetonin në zonat e kontrolluara nga Turqia u zhvendosën më tej, me fraksionet e SNA duke plaçkitur dhe konfiskuar pronat e tyre, thuhet në raport.

Turqia dhe autoritetet lokale që ajo mbështet “duhet t’u japin organeve të pavarura hetimore akses të menjëhershëm dhe të papenguar në territoret nën kontrollin e tyre”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore