Përballje

Turneu NBA Play-In 2023: skuadrat finale dhe orari


Foto: Clutchpoints

NBA prezantoi turneun Play-In në sezonin 2020-21. Reagimet që atëherë kanë qenë disi të përziera, por kryesisht pozitive mes fansave. Lejimi i dy skuadrave të tjera që të kenë shpresa në playoff, së bashku me disa eliminime për një ndeshje, ka qenë sigurisht një shtesë emocionuese në fund të sezonit të rregullt.

Ajo që ishte një shtesë eksperimentale në NBA u bë një format fiks këtë sezon. Ja se si do të funksionojë konkurrenca dhe si do të duket turneu Play-In si për Konferencën Perëndimore dhe Lindore të NBA.

Orari i turneut NBA Play-In sezoni 2022-23

  • KONFERENCA LINDORE
  • Atlanta Hawks – Miami Heat: 12 prill: 01:30 (Me orën tonë lokale)
  • Chicago Bulls – Toronto Raptors: 13 prill: 01:00 (Me orën tonë lokale)
  • KONFERENCA PERËNDIMORE
  • Minesota Timberwolves – Los Angeles Lakers: 12 prill: 04:00 (Me orën tonë lokale)
  • Oklahoma Thunder – New Orleans Pelicans: 13 prill: 03:30 (Me orën tonë lokale)

NBA PLAY-IN LOJËRAT 5 dhe 6

FINAL 1: Humbësi Lindor i ndeshjes 7/8 do të luaj me fituesin e 9/10.

FINALJA 2: Humbësi i Perëndimit 7/8 do të luaj me fituesin e Perëndimit 9/10.

Ky turne NBA Play-In përbëhet nga katër skuadra të Konferencës Lindore dhe katër ekipe të Konferencës Perëndimore, të cilët nuk arritën të kapnin pozicione të drejtpërdrejta në playoff.

Vetëm gjashtë skuadrat më të mira për konferencë tani kanë të garantuar një vend në playoff në NBA në fund të sezonit të rregullt. Ekipet që përfunduan në pozitat 7 deri në 10 kanë shpresat e tyre në playoff plotësisht në rrezik.

Turneu Play-In ka tre ndeshje në çdo konferencë për një total prej gjashtë ndeshjesh. Në të dyja konferencat, skuadrat që humbasin më 11 prill do të presin skuadrat fituese nga 12 prilli.

Skuadra fituese e kësaj ndeshjeje do të jetë skuadra e tetë në playoffs të NBA për konferencën e saj. Sezoni i skuadrës humbëse do të përfundojë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore