Biznes

Trump Media u shpëtua në vitin 2022 nga ruso-amerikani nën hetim penal


Trump Media – kompania e mediave sociale e Donald Trump – ka arritur të dilte publike javën e kaluar vetëm pasi ishte mbajtur në këmbë në vitin 2022 nga kreditë emergjente të dhëna pjesërisht nga një biznesmen ruso-amerikan nën vëzhgimin e një hetimi federal për tregtimin e brendshëm dhe pastrimin e parave.

Ish-presidenti amerikan do të fitojë miliarda dollarë nga bashkimi midis Trump Media dhe Technology Group dhe kompanisë Digital World Acquisition Corporation, e cila mori kompaninë mëmë të Truth Social publik.

Por Trump Media thuajse nuk ia doli me bashkimin pasi rregullatorët hapën një hetim të letrave me vlerë për bashkimin në vitin 2021 dhe bënë që kompania të digjte paratë me një normë të jashtëzakonshme teksa priste të merrte dritën jeshile për debutimin në bursë.

Situata bëri që Trump Media të merrte kredi urgjente, duke përfshirë nga një ent i quajtur ES Family Trust, i cili hapi një llogari me Paxum Bank, një bankë e vogël e regjistruar në ishullin e Karaibeve të Dominica-s, e cila është më e njohur për ofrimin e shërbimeve financiare për industrinë e pornografisë.

Media britanike The Guardian – përmes dokumenteve të zbuluara – ka mësuar se ES Family Trust operonte si një kompani guaskë për një biznesmen ruso-amerikan të quajtur Anton Postolnikov, i cili është bashkëpronar i Paxum Bank dhe ka qenë subjekt i një hetimi të përbashkët penal federal prej vitesh nga FBI dhe Departamentit të Sigurisë Kombëtare (DHS) në bashkimin e mediave Trump.

Shqetësimi rreth huave për Trump Media është se ES Family Trust mund të jetë përdorur për të përfunduar një transaksion që vetë Paxum nuk mundi.

Paxum Bank nuk ofron kredi në SHBA pasi i mungon licenca bankare amerikane dhe nuk rregullohet nga FDIC. Postolnikov duket se e ka përdorur besimin për të huazuar para për të ndihmuar në shpëtimin e Trump Media – dhe platformën Truth Social – sepse vetë banka e tij nuk mund të jepte kredinë.

Postolnikov, nipi i Aleksandr Smirnov, një aleat i presidentit rus Vladimir Putin, nuk është akuzuar për krim.

Në përgjigje të një emaili drejtuar Postolnikov që kërkon koment, një avokat në Dominica që përfaqëson Paxum Bank paralajmëroi për veprime ligjore për raportimin e përmbajtjes së dokumenteve të zbuluara.

Po ashtu nuk ka asnjë tregues se Trump ose Trump Media kishin ndonjë ide për natyrën e huave përtej asaj se ato ishin të errëta, dhe as kompania apo drejtuesit e saj nuk janë akuzuar për keqbërje.

Por Postolnikov ka qenë nën vëzhgim në rritje në hetimin penal për bashkimin e Trump Media.

Kohët e fundit, ai është renditur në deklaratat e urdhrit të kërkimit së bashku me disa bashkëpunëtorë – njëri prej të cilëve u padit muajin e kaluar për pastrim parash në krye të akuzave të mëparshme për tregti të brendshme.

Në fund të vitit 2021, Trump Media po përballej me probleme financiare pasi bashkimi i planifikuar origjinal me Digital World u vonua për një kohë të pacaktuar kur Komisioni i Letrave me Vlerë hapi një hetim për bashkimin, tregoi në një intervistë.

Një pjesë e problemit ishte se Trump Media luftoi për të marrë financim sepse bankat tradicionale hezitonin t’i jepnin miliona hua kompanisë së mediave sociale të Trump në vazhdën e sulmit të Capitol-it të 6 janarit.

Trump Media përfundimisht gjeti disa huadhënës, duke përfshirë ES Family Trust, por sekuenca e ngjarjeve ishte kurioze.

ES Family Trust u krijua më 18 maj 2021, tregojnë dokumentet e krijimit. Qasja e “përdoruesit” e Postolnikov në llogari u verifikua më 30 nëntor 2021 nga një menaxher i Paxum Bank në Dominica.

Dhe u financua për herë të parë më 2 dhjetor 2021.

Më pas, Trump Media mori kreditë nga ES Family Trust: 2 milionë dollarë më 23 dhjetor 2021 dhe 6 milionë dollarë më 17 shkurt 2022.

Kreditë erdhën në formën e kambialeve të konvertueshme, që do të thotë se ES Family Trust do të fitonte një aksion të madh në Trump Media sepse po ofronte paratë në këmbim të Trump Media që pranonte të konvertonte principalin e kredisë në “aksione të kompanisë”.

Çuditërisht, shënimet nuk u nënshkruan kurrë. Por investimi në Trump Media rezultoi të jetë i madh: teksa shifra të sakta mund të dihen vetëm nga Trump Media, aksionet e ES Family Trust në Trump Media kapin vlerën midis 20 dhe 40 milionë dollarë edhe pas rënies së mprehtë të çmimit të aksioneve të kompanisë në vijim të një raporti të dobët të të ardhurave.

Po ashtu llogaria e ES Family Trust duket se ka përfituar personalisht Postolnikov.

Kurse hetimi penal për marrëveshjen Trump Media u intensifikua në fund të vitit të kaluar.

Në total, dokumentet treguan se u transferuan 4.8 milionë dollarë në llogarinë e Postolnikov, megjithëse 3 milionë dollarë u “ndryshuan” në mënyrë të pashpjegueshme.

Ndërkohë, arsyeja e krijimit mbetet e panjohur.

Përveç parave që shkuan në Trump Media, deklaratat tregojnë se Trust ka investuar drejtpërdrejt para vetëm me dy kompani të tjera: 10.8 milionë dollarë për Eleven Ventures LLC, një firmë kapitali sipërmarrës, dhe 1 milion dollarë për Wedbush Securities, një firmë e menaxhimit të pasurisë.

Statusi aktual i ES Family Trust është gjithashtu i panjohur.

Adresa e besimit është renditur si një shtëpi banimi në Hollywood, Florida. Por, sipas faqes së internetit të pronave Redfin, shtëpia me gjashtë dhoma gjumi duket se është shitur në dhjetor 2023.

Dokumentet e krijimit përmbanin gjithashtu diçka të dukshme: një deklaratë se, nëse administruesi fillestar largohej nga roli, pasuesi i tij do të ishte një individ i caktuar i quajtur Michael Shvartsman.

Muajin e kaluar, prokurorët federalë akuzuan Michael Shvartsman, një bashkëpunëtor i ngushtë i Postolnikov, për pastrim parash në një aktakuzë zëvendësuese, pasi e kishin akuzuar më parë atë dhe dy të tjerë në korrik për tregtim të brendshëm të aksioneve Digital World.

Shvartsman dhe të pandehurit e tij sakaq u deklaruan të pafajshëm.

Të paktën një pjesë e provave kundër Shvartsman erdhën nga një informator konfidencial për DHS-në, tregojnë dosjet gjyqësore: në një takim të marsit të vitit 2023 me informatorin dhe një bashkëpunëtor, Shvartsman përmendi një mik që zotëronte një bankë në Dominica dhe i jepte hua ura Trump Media-s .

Shvartsman “deklaroi se një mik i tij zotëron një bankë në ishullin e Dominica-s dhe do të ishte në gjendje të ofronte shërbime bankare për shtetasit rusë dhe ukrainas nëse (informatori konfidencial) kishte klientë të tjerë që kanë nevojë për atë shërbim”, sipas raportit të DHS.

“(Bashkëpunësi i Shvartsman) i tha (informatorit konfidencial) se ai nuk mendon se SEC do të ishte në gjendje të ndjekë (Shvartsman) për pjesën e tij në investim, por përmendi se (Shvartsman) në thelb siguroi financim ‘urë’ për firmën pas platformës së mediave sociale Truth”, thuhet në të.

Pjesët e paredaktuara të raportit të DHS-së nuk specifikojnë nëse “miku” ishte Postolnikov dhe çfarë i referohej “financimit urë” – por raporti la të hapur mundësinë që edhe Shvartsman të kishte një rol.

Është e paqartë nëse prokurorët federalë janë në dijeni se Trump Media u mbështet nga Postolnikov përmes ES Family Trust.

Njëherazi, hetimi i pastrimit të parave në lidhje me bashkimin e Trump Media dhe shqyrtimin e Postolnikov duket se është rritur në muajt e fundit.

Hetimi për pastrimin e mundshëm të parave duket se ka filluar pasi avokatët e Wilkerson, Phil Brewster, Stephen Bell dhe Patrick Mincey njoftuan zyrën e avokatit amerikan në rrethin jugor të New York-ut për kreditë e ES Family Trust në tetor 2022.

Muaj më vonë, në qershor 2023, FBI zgjeroi hetimin për të punuar së bashku me task-forcën El Dorado të Departamentit të Sigurisë Kombëtare, e cila është e specializuar në pastrimin e parave dhe grupin e saj për të ardhurat e paligjshme dhe korrupsionin e huaj, i cili synon zyrtarë të huaj të korruptuar që përdorin entitete amerikane. për të pastruar fondet e paligjshme.

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore