Lajme

Trump e konsideron Biden armik të shtetit


Donald Trump e ka quajtur presidentin Joe Biden një “armik të shtetit” në tubimin e tij të parë që kur FBI kontrolloi vendpushimin e tij në Florida për dosje të ndjeshme.

Duke folur me mijëra mbështetës në Wilkes-Barre, Pensilvani, ish-presidenti akuzoi Biden se kishte armatosur FBI-në kundër tij.

Bastisja ishte “një nga abuzimet më tronditëse të pushtetit nga çdo administratë në historinë amerikane”, tha Trump.

Ai ishte aty për të promovuar dy kandidatë republikanë.

Dr Mehmet Oz po kandidon për Senatin e SHBA dhe senatori i shtetit Doug Mastriano është në garë për t’u bërë guvernatori i ardhshëm i Pensilvanisë.

Të dy folën vetëm shkurt – si gjithmonë, mitingu i së shtunës mbrëma ishte në të vërtetë për një person: titullarin.

Trump, 76 vjeç, e kaloi pjesën e parë të fjalimit të tij gati dy orësh duke kritikuar kërkimin e FBI-së, por më vonë iu kthye temave të njohura: pretendimet e rreme se zgjedhjet e vitit 2020 iu vodhën, sulmet ndaj rivalëve në Partinë Demokratike dhe premtimet për të “Shpëtoni vendin tonë”.

Disa herë, ai bëri thirrje që njerëzit që merren me drogë të marrin dënimin me vdekje.

Ish-presidenti është aktualisht i përfshirë në një përleshje ligjore me autoritetet federale për një sasi të vogël dokumentesh të klasifikuara që FBI kapi muajin e kaluar.

Autoritetet qeveritare thonë se Trump mori dhe ruajti dokumentet e Shtëpisë së Bardhë në mënyrë të pahijshme, duke përfshirë disa të shënuara “tepër sekrete”, në shtëpinë e tij në Florida – resortin Mar-a-Lago.

Prokurorët federalë tani thonë se ai mund të ketë penguar hetimin për posedimin e dokumenteve.

Ish-presidenti e ka ndërtuar prej kohësh apelin e tij duke e quajtur veten dhe mbështetësit e tij si të jashtëm politikë dhe figura të persekutuara.

Trump i lidhi problemet e tij personale ligjore me zhgënjimet politike të mbështetësve të tij, duke pretenduar: “Ne jemi duke u sulmuar nga FBI dhe DOJ”.

“Nuk ishte vetëm shtëpia ime ajo që u bastis. Ishin shpresat dhe ëndrrat e çdo qytetari për të cilin kam luftuar që nga momenti kur zbrita nga shkallët e artë në 2015, duke dashur të përfaqësoja njerëzit”, tha ai.

Hetimi i Trump, Gjykata amerikane zbardh listën e materialeve të sekuestruara

Marrë nga BBC, përshtatur për Albanian Post

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore