Lajme

Trump dhe lufta me FBI-në, kaos i përhershëm


Prokurori i Përgjithshëm i SHBA-ve, Merrick Garland, ishte i qetë edhe pas urdhrit për bastisje nga agjentë të FBI-së të pronës së ish-presidentit, Donald Trump në Mar-a-Lago.

Por të enjten, kur prokurori 69-vjeçar doli para kamerave për të thyer heshtjen e tij për veprimin e paprecedentë kundër një ish-presidenti, ai mbrojti veprimet e FBI-së, duke sugjeruar se si ligjshmëria dhe demokracia ishin në rrezik.

“Aderimi besnik ndaj shtetit të së drejtës është parimi themelor i Departamentit të Drejtësisë dhe i demokracisë sonë. Mbajtja e sundimit të ligjit do të thotë të zbatosh ligjin pa frikë apo favore”, tha ai.

Kërkimi në pronën e Trump, i miratuar nga një gjykatës federal dhe i miratuar personalisht nga Garland, ishte pjesë e një hetimi nga Departamenti i Drejtësisë i SHBA-ve për trajtimin e materialeve të klasifikuara nga Trump nga koha e tij në Shtëpinë e Bardhë,

“Washington Post” raportoi se disa nga materialet e marra në kërkim lidhen me armët bërthamore, megjithëse Departamenti dhe FBI nuk kanë pranuar të komentojnë.

Kërkimi ka nxjerrë problemet ligjore  me të cilat përballet Trump në disa fronte – ndërsa fushata fillon për zgjedhjet afatmesme të nëntorit.

Për disa amerikanë, ngjarjet e kësaj jave kanë qenë një kujtesë e grindjeve dhe skandaleve që shoqëruan presidencën Trump, duke përfshirë përpjekjen e tij të dështuar për t’u kapur në pushtet pas zgjedhjeve të vitit 2020.

Për mbështetësit e tij më besnikë, ato janë dëshmi e mëtejshme e komplotit të “shtetit” kundër tij, me shumë nga aleatët që e karakterizojnë kërkimin si një sulm të motivuar politikisht.

Trump ka bërë thirrje me indinjatë që dokumentet në lidhje me “bastisjen jo-amerikane, të pajustifikuar dhe të panevojshme” të bëhen publike – edhe pse ai vetë mund ta bënte publike përmbajtjen e tyre në çdo moment.

Tani, me Trumpin nën hetim nga prokurorët në Washington DC, Georgia dhe New York, gjë që mund të çojë në akuza kundër tij, shumë republikanë i janë bashkuar kritikave ndaj FBI-së dhe Departamentit.

Analistët thonë se kjo është një shenjë e keqe për mjedisin politik të Amerikës që shkon drejt zgjedhjeve afatmesme të nëntorit dhe garës së ardhshme presidenciale.

“Të kesh një ish-president nën hetime të shumta tregon për turbulencat që ekzistojnë në këtë moment, pjesërisht si rezultat i presidencës Trump”, thotë Julian Zelizer, një profesor i historisë politike amerikane në Universitetin Princeton.

“Nuk është thjesht se ai ishte në detyrë, por se ai është potencialisht kandidati për 2024 për Partinë republikane”

Përballje politike

Zhurma e kësaj jave është ngjarja më e fundit që ka përplasur politikën amerikane në dy muajt e fundit.

Të dyja kanë rritur shpresat e demokratëve se mund të shmangin një humbje të madhe në zgjedhjet afatmesme të nëntorit, të cilat deri pak javë më parë dukeshin të sigurta.

Ndikimi politik i përballjes së Trump me drejtësinë është ende shumë i vështirë për t’u vlerësuar, thonë analistët politikë, por sigurisht që ka lënë në hije atë që ishte menduar të ishte një javë feste politike për Biden dhe demokratët.

Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë u përpoqën të distancoheshin nga kërkimi, duke thënë se Biden nuk ishte i informuar për të, se departamenti i drejtësisë funksiononte pa ndërhyrjen e tyre dhe se ata ishin të fokusuar në prioritete të tjera.

Hetimi që nxiti kërkimin po udhëhiqet nga prokurorët në seksionin e kundërzbulimit dhe kontrollit të eksportit të divizionit të sigurisë kombëtare të DD-së, së bashku me zyrën e prokurorit të SHBA për rrethin jugor të Floridës.

Deri më tani, amerikanët duket se po i japin Garland përfitimin e dyshimit.

Prestigjozja “Politico” ka realizuar një sondazh ku u zbulua se 69 për qind e republikanëve mendonin se kërkimi kishte motive politike, ndërsa vetëm 16 për qind mendonin se bazohej në dyshimin për një krim.

Në fund të fundit, pasojat politike të kërkimit do të varen nga forca e çështjes që Garland dhe prokurorët mund ose nuk mund të sjellin.

Garland mund të jetë prokurori i përgjithshëm ideal për të vendosur se sa larg duhet të shkojë dhe nëse do të ndjekë penalisht apo jo.

Ish-gjyqtari federal, i cili u emërua në Gjykatën e Lartë nga Barack Obama në vitin 2016, por mohoi një seancë konfirmimi nga republikanët e Senatit, konsiderohet gjerësisht një institucionalist që do të vendoste një kriter shumë të lartë për çdo akuzë kundër një ish-presidenti.

Ai erdhi në detyrë me një mision për të depolitizuar agjencinë pasi ajo pësoi ndërhyrje të rënda nën drejtimin e Trump.

Nëse ka ndonjë gjë, Garland është përballur me presion nga ana e kundërt e spektrit politik në muajt e fundit.

Disa demokratë e kanë kritikuar atë se ishte shumë i ngadalshëm për të ngritur akuza kundër Trump për rolin e tij në sulmet e 6 janarit, veçanërisht pas dëshmisë së ashpër në qershor nga një ish-ndihmëse e Shtëpisë së Bardhë, Cassidy Hutchinson, e cila zbuloi shkallën në të cilën Trump jo vetëm që nxiti kryengritjen që dështoi, por donte të bashkohej me të.

Megjithatë, që kur bastisja u bë publike, Garland është bërë një çantë grushti për republikanët në mbarë

Ditët e fundit, si Garland ashtu edhe Christopher Wray, drejtori i FBI-së i emëruar nga Trump në 2017, janë detyruar të lëshojnë deklarata duke mbrojtur prokurorët, zyrtarët dhe agjentët e tyre, në mënyrë që të shuajnë kërcënimin në rritje të dhunës kundër tyre në përgjigje të bastisjes.

Marrë nga Politico, përshtatur për Albanian Post 

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore