Lajme

Trendi për makinat e hiper-personalizuara po merr vrull


Shefi ekzekutiv i Ferrari-t, Benedetto Vigna, shpreson që një ditë të shesë një makinë prej 10 miliardë dollarësh.

Bën shaka, por është një ide e bazuar në një fenomen të vërtetë të industrisë: klientët super të pasur të përgatitur të paguajnë çmime të larta për të krijuar supermakinën e tyre unike.

“Kjo është një ëndërr, por ky do të ishte ekstremi i luksit”, ka thënë Vigna për Financial Times.

Deri kohët e fundit, opsionet për personalizimin e makinave të tilla si Rolls-Royce, Bentley ose Aston Martin të reja ishin të kufizuara në zgjedhje të tilla si ngjyra dhe lloji i tapicerisë dhe rrotave.

Por në pesë vitet e fundit, gjërat kanë ndryshuar.

Blerësit e pasur janë të gatshëm të shpenzojnë shuma gjithnjë e më të mëdha për t’i bërë makinat e tyre të reja shumë të personalizuara, ndonjëherë edhe duke zgjedhur të ridizajnojnë vetë të gjithë automjetin.

Bumi i hiper-personalizimit është një faktor kryesor në rritjen e përfitimit për ato marka, të tilla si Ferrari dhe Bentley në pronësi të VW, që mund të plotësojnë kërkesat e shpenzuesve të mëdhenj.

Vitin e kaluar, Ferrari ishte aq fitimprurës sa rriti parashikimet e tij çdo tremujor dhe shënoi një fitim neto rekord prej 1.26 miliardë eurosh për vitin, nga të cilat rreth 460 milionë euro erdhën nga çmimet më të larta të nxitura nga personalizimi.

Ndërkohë, Bentley ka pasur një rritje pothuajse 10-fish të fitimeve që nga viti 2019, në 589 milionë euro vitin e kaluar, e nxitur nga ato që kompania i quajti nivele “mbresëlënëse” të shpenzimeve për personalizimin.

Në Rolls-Royce, marka luksoze e BMW, është krijuar një divizion i veçantë për t’u marrë me veçoritë e personalizuara.

Këto rregullisht marrin koston e makinës – e cila ka çmime fillestare nga 270 mijë në më shumë se 500 mijë– duke kaluar 1 milion.

Një nga veçoritë më të njohura të Rolls-Royce është një skenë qielli natën e dritave të vogla të fibrave optike që mund të zvogëlohen të instaluara në tapicerinë e makinës, duke lejuar shikimin e yjeve të drejtuar nga shoferi.

Por disa klientë duan që pamja e natës të jetë më e personalizuar.

Njëri kërkoi qëndisje që përshkruanin sipërfaqen e hënës të plotë me kratere. Sipas Rolls-Royce, kjo përfshinte të paktën 250 mijë qepje individuale, të rrethuara nga 1 mijë e 183 yje me fibra optike.

Një çift tjetër në Shangai porositi një plejadë të bazuar në vajzën e tyre të vogël dhe kishte një imazh të gjurmëve të saj.

Komisionet e porositura kanë arritur nivele rekord si nga vëllimi ashtu edhe nga vlera, ka thënë shefi i Rolls-Royce, Chris Brownridge.

Personalizimi shpesh kërkon punë intensive, por ende u siguron prodhuesve të makinave marzhe dukshëm më të larta.

Disa klientë kanë kërkesa të veçanta për pjesën e jashtme të makinës, për të shkuar me brendësinë e personalizuar.

Një nga tendencat më të fundit janë panelet dhe aksesorët me fibër karboni.

Si material është i fortë, i lehtë dhe shumë i shtrenjtë. E përdorur e pa lyer, sipërfaqja e saj kap dritën në kënde të ndryshme për të krijuar një efekt vezullues.

‘Klientët tanë kujdesen sepse është i lehtë, por është gjithashtu i bukur”, ka treguar Vigna.

Një përfundim i karbonit, brenda dhe jashtë, shihej si një mënyrë tjetër për të vendosur vulën personale në automjet, ka thënë ai.

Po ashtu ka shtuar se Ferrari ishte befasuar vitin e kaluar nga popullariteti i këtij opsioni të veçantë.

Kompanisë iu desh të bënte ndryshime në zinxhirin e saj të furnizimit për të përballuar kërkesën.

Dhe kjo kishte qenë e paimagjinueshme pesë vjet më parë, sipas tij.

Një blerës i Bentley-t vitin e kaluar shpenzoi 400 mijë euro duke zëvendësuar pjesë të mëdha të karrocerisë me fibra karboni, duke shpenzuar aq shumë sa dyfishoi çmimin e saj.

Një tjetër kërkoi që druri nga pylli i tij të përdorej në brendësi të Bentley-t të tij të ri, një projekt që përfundimisht mori çmimin mbi 2 milionë euro.

Një klient, nga një kompani amerikane e teknologjisë, studioi aerodinamikë dhe zgjodhi të vizatonte automjetin e tij, të cilin e bëri Ferrari.

Kompania ka njoftuar se prodhon disa makina sportive si kjo në vit, ku klientët prodhojnë dizajnin e tyre bazuar në një model ekzistues.

Etiketa e çmimit shkon në “miliona të shumëfishta”.

Por pyetja që mbetet është se pse njerëzit janë fiksuar pas personalizimit të shtrenjtë.

Prodhuesit e makinave janë bërë më të mirë në përmbushjen e kërkesave të tilla, duke investuar në zinxhirët e furnizimit dhe ekipet e dedikuara.

Por ka diçka tjetër: një numër drejtuesish thonë se tendenca është më e theksuar që nga pandemia.

“COVID la një mesazh të qartë – ju e quani atë një efekt YOLO”, ka treguar Vigna.

“Në Itali themi carpe diem. Ju fitoni para, mund të bëni investime të mira në kapital, obligacione, pasuri të paluajtshme, por jetëgjatësia juaj është e kufizuar, kështu që edhe ju argëtoheni”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore