Lajme

Tregu i automjeteve elektrike të përdorura mund të ‘joshë’ shoferët kureshtarë


21 mijë Tesla janë gati të vërshojnë në tregun e makinave të përdorura në SHBA, pasi gjiganti i makinave me qira Hertz kërkon të heqë një të tretën e flotës së tij të automjeteve elektrike.

Për shoferët, është një shans për të kapur një Tesla për shumë më poshtë normës së tregut.

Faqja e internetit Hertz Car Sales tregon më shumë se 200 Tesla të përdorura që shiten për më pak se 25 mijë dollarë.

Në krahasim, një model i ri Tesla 3 fillon nga 35 mijë e 990 dollarë.

Këto çmime janë edhe më të ulëta se makina elektrike më e lirë e re në SHBA, një Nissan Leaf, i cili shitet për rreth 29 mijë dollarë.

Teksa Hertz heq stokun, ekspertët presin gjithashtu që më shumë automjete elektrike të përdorura të dalin në treg nga shitësit, flotat e tjera me qira dhe pronarët privatë, veçanërisht kur skadojnë qiratë trevjeçare.

Për konsumatorët që kanë qenë kuriozë për makina elektrike, tregu i ri sekondar global paraqet një mundësi kryesore për të blerë një me një zbritje të madhe – veçanërisht në një kohë kur prodhuesit e automjeteve vazhdojnë të luftojnë me uljen e çmimeve për modelet e reja.

Fluksi i paprecedentë i makinave me zbritje mund të shënojë një pikë kthese për shitjet e makinave elektrike – veçanërisht në SHBA, ku shumë amerikanë përmendin çmimin si një nga pengesat kryesore për adoptimin masiv.

Një numër rekord i automjeteve elektrike të përdorura pritet të shiten në vitin 2024, sipas Recurrent, një firmë kërkimore për të dhënat e automjeteve, e cila prodhon një raport tremujor mbi çmimet e makinave të përdorura dhe raportin e tregut.

Disa njerëz e kanë pritur këtë treg dytësor dhe do të jenë të shpejtë për t’i blerë këto automjete, thonë ekspertët.

Dhe, ndërsa vala e parë e konsumatorëve merr fund, mund të ketë një efekt trokitës në të cilin adoptuesit hezitues mund të gjejnë perceptimet që i pengojnë – kostot e riparimit, jetëgjatësia e baterisë dhe aksesi i karikimit – të shpërndara nga shoferë të kënaqur.

Një segment që ka përjetuar tashmë marrjen e automjeteve elektrike të përdorura, madje edhe në një grup të kufizuar stoqesh, janë shoferët e ndarjes së udhëtimit.

Që nga viti 2021, Uber ka partneritet me Hertz dhe agjenci të tjera qiradhënieje në shumë vende për të nxitur drejtuesit e tyre që të adoptojnë automjete elektrike me kredite dhe tarifa javore me zbritje të madhe.

Në vitin 2022, kompania raportoi se 92% e shoferëve që merrnin me qira një Tesla në SHBA përmes Hertz thanë se po mendonin të blinin një makinë elektrike.

Pjesërisht për shkak të këtyre iniciativave, numri i automjeteve elektrike në rrjetin e udhëtimit Uber është dyfishuar vitin e kaluar.

Tani ka më shumë se 126 mijë  drejtues automjetesh aktive mujore në platformën Uber, gjë që aktualisht e bën atë rrjetin më të madh për automjetet elektrike, sipas kompanisë.

Tani që më shumë shoferë profesionistë dhe privatë do të kenë mundësinë të blejnë një makinë elektrike të përdorur në një treg në rritje, dhe më shumë automjete elektrike dalin në rrugë, konsumatorët do të mësojnë gjithnjë e më shumë për realitetet dhe shpenzimet e posedimit të një makine elektrike.

Përtej llogarive anekdotike, do të bëhen të disponueshme më shumë të dhëna të forta.

Në mes të programit të Uber me Hertz, kompania mblodhi informacione se ku ishin – dhe nuk ishin – të disponueshëm karikuesit, bazuar në udhëtimet e shoferëve të përbashkët në Angli dhe Francë.

Gjithashtu dokumentuan diapazonin e kilometrazhit të Tesla-s pas karikimit.

Uber ndau këto të dhëna me qeveritë dhe kompanitë private për të ndihmuar në përmirësimin e planifikimit të infrastrukturës, si dhe adresimin e keqkuptimeve të konsumatorëve.

Njerëzit mund të hezitojnë të blejnë një Tesla Model 3 të zotëruar më parë me 88 mijë milje konsum, sepse garancia për baterinë është 100 mijë milje.

Ky është një shqetësim, sepse bateritë e makinave elektrike pas tregtimit mund të kushtojnë mbi 20 mijë dollarë.

Por në vitin 2021, Tesla raportoi se bateritë e saj zgjasin afërsisht 200 mijë milje në SHBA dhe 150 mijë milje në Evropë. Edhe pas 200 mijë miljesh, ajo thotë se bateritë e saj degradojnë vetëm 12%.

Sa më shumë që konsumatorët kuptojnë të dhënat rreth makinave elektrike të përdorura, aq më të sigurt do të bëhen se nuk do t’u duhet domosdoshmërisht të investojnë në mirëmbajtje tepër të kushtueshme menjëherë pasi të blejnë një automjet.

Gjithashtu çmimi i pjesëve të këmbimit ka të ngjarë të ulet ndërsa tregu i mëtejshëm rritet dhe maturohet.

Teksa shfaqet tregu i automjeteve elektrike të përdorura, përkrahësit shpresojnë se adoptuesit e parë do të shërbejnë si pionierë që mund t’u mësojnë konsumatorëve hezitues se një automjet elektrik i zotëruar më parë është një investim i vlefshëm – dhe një marrëveshje vërtet e mirë.

Marrë nga “BBC”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore