Lajme

Tregu i aksioneve të Indisë do të zërë vendin e Hong Kongut ndër më të mëdhenjtë në botë


Tregu i aksioneve të Indisë është gati të zërë vendin e Hong Kongut ndër vendet më të mëdha të tregtimit në botë, në një rritje që analistët thonë se dëshmon optimizmin e investitorëve për perspektivat ekonomike të vendit më të populluar në botë.

Kapitalizimi i përgjithshëm i tregut të kompanive të listuara në Bursën Kombëtare të Indisë ishte 3.7 trilion dollarë në fund të tetorit, sipas Federatës Botërore të Shkëmbimeve, një shoqatë tregtare e tregjeve të aksioneve të rregulluara publikisht, krahasuar me 3.9 dollarë të Bursës së Hong Kongut.

Që kur dolën këto të dhëna, çmimet e aksioneve indiane janë rritur më tej si rezultat i fitimeve të forta dhe parashikimeve optimiste të rritjes, duke e vendosur atë në rrugën e duhur për t’u bërë i shtati më i madhi në botë pas tregjeve në SHBA, Kinë, BE dhe Japoni.

Ndërkohë çmimet e aksioneve në Hong Kong kanë rënë ndërsa ekonomia e Kinës ftohet.

Indeksi Nifty 50 i Indisë i kompanive të mëdha është rritur 8.1 për qind gjatë muajit të kaluar, duke arritur nivele rekord këtë javë, ndërsa indeksi Hang Seng i Hong Kongut ra me 6.7 për qind gjatë të njëjtës periudhë, i zvarritur nga kriza e likuiditetit në sektorin e pronave dhe niveli i ulët besimi i investitorëve dhe konsumatorëve.

Gjatë dekadës së fundit, indekset e aksioneve të Indisë dhe Kinës kishin “lëvizur shumë dorë për dore” si pjesë e një historie të përgjithshme të tregjeve në zhvillim, tha Abhiram Eleswarapu, kreu i aksioneve të Indisë në BNP Paribas në Hong Kong.

Ata filluan të ndryshojnë në tre vitet e fundit, tha Eleswarapu.

“Indekset e aksioneve të Kinës në përgjithësi kanë qenë në rënie ndërsa ajo e Indisë ka shkuar në një drejtim, e cila është lart.”

Konsumi i fortë në Indi po tërheq investitorët, tha Eleswarapu, duke vënë në dukje rritjen e shpenzimeve për pronat, luksin dhe mallrat e nivelit më të lartë nga indianët e pasur, si dhe rritjen e shpenzimeve kapitale të qeverisë në infrastrukturë.

India është ekonomia e madhe me rritjen më të shpejtë në botë këtë vit, e vendosur të zgjerohet me 6.3 për qind këtë vit, krahasuar me 5 për qind për Kinën, sipas FMN.

“Kur shikoni nëpër botë, nuk ka aq shumë vende ku për 15-20 vitet e ardhshme mund të keni besim të arsyeshëm se do të shihni rritje reale të PBB-së prej të paktën 6 për qind mbi një bazë të qëndrueshme,” tha Pratik Gupta, shef ekzekutiv dhe bashkëdrejtues i aksioneve institucionale në Kotak Securities në Mumbai.

Partia Bharatiya Janata e Narendra Modi fitoi tre nga pesë zgjedhjet e fundit të asamblesë lokale në shtetet e fushës së betejës, duke rritur spekulimet se partia në pushtet do të mbizotërojë lehtësisht në zgjedhjet kombëtare të vitit të ardhshëm dhe do të ruajë stabilitetin politik dhe politik.

Kompanitë indiane po vazhdojnë të zhvlerësojnë, një proces që po vazhdon prej disa vitesh, tha Gupta. Ata kanë paguar borxhin e tyre dhe kanë lëshuar kapital në një trend që u përshpejtua gjatë pandemisë. Tata Technologies, një degë e konglomeratit Tata Group, pati një debutim të fortë në treg në nëntor, duke mbledhur 30.4 miliardë dollarë (365 milionë dollarë) në një IPO që u abonua 69 herë.

India është gjithashtu një përfituese e zhvendosjes “Kina plus një” të zinxhirëve të furnizimit larg Kinës. Financial Times raportoi këtë javë se Apple, e cila ka pjesën më të madhe të bazës së saj aktuale të prodhimit në Kinë, u ka kërkuar furnizuesve të komponentëve që të marrin bateritë për iPhone 16 të ardhshëm nga fabrikat indiane.

Ndërkohë, Tesla ka zhvilluar bisedime me zyrtarë të qeverisë Modi për mundësinë e krijimit të një fabrike indiane për prodhimin e makinave elektrike.

Rritja e çmimeve të aksioneve të Indisë është nxitur më shumë nga flukset e parave të brendshme sesa të huaja për pjesën më të madhe të këtij viti. Të huajt tani janë blerës neto të aksioneve indiane, pasi ishin shitës neto në shtator dhe tetor.

“Kina vazhdon të mos performojë më mirë dhe ka relativisht pak alternativa për investitorët që janë të përqendruar në aksionet në zhvillim”, tha Deepak Jasani, kreu i kërkimit me pakicë në HDFC Securities në Mumbai.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore