Jetesë & Stil

Tre mënyrat e pabesueshme të përdorimit të limonit


Limon

Të gjithë e kemi dëgjuar shprehjen “Kur jeta të jep limon, duhet të bësh limonadë!”.

Por a e dini se limonët mund të përdoren shumë më tepër sesa thjesht për pije?

Limonët nuk janë vetëm shumë të shijshëm, por janë edhe shumë të shëndetshëm.

Ato ofrojnë shumë vitaminë C dhe aciditeti i tyre i lartë gjithashtu ndihmon me shumë probleme të bezdisshme të kuzhinës me të cilat mund të përballeni.

Limonët janë shumë më të dobishëm se sa mund të mendoni.

Falë vetive acidike të frutave, njollat ​​e forta mund të eliminohen duke aplikuar lëng limoni.

Pra, në vend që të bëni limonadë, thjesht përdorni limonët tuaj në kuzhinë! Është e panevojshme të thuhet se limonët janë një mjet fantastik për të forcuar sistemin tuaj imunitar me përmbajtje të vlefshme të vitaminës C.

Por ju gjithashtu mund të përdorni aciditetin e lartë të frutave për të hequr qafe njollat ​​e bezdisshme dhe madje edhe aromat e pakëndshme! Sigurohuni që të klikoni në faqen tjetër për të mësuar më shumë rreth këtij superfruti dhe lexoni gjashtë mashtrimet tona të pabesueshme të limonit!

Limoni mund të mbrojë mollët që të mos marrin ngjyrë kafe

Të gjithë e dimë këtë problem. Menjëherë pas prerjes së mollës, fruti merr ngjyrë kafe. Kjo për shkak se qelizat e mollës lëshojnë një enzimë të quajtur polifenol oksidazë, e cila reagon me oksigjenin dhe nga ana tjetër e bën mollën të humbasë pamjen e saj të freskët të shijshme.

Lajmi i mirë është se limonët mund t’ju ndihmojnë me këtë. Thjesht aplikoni pak lëng limoni në mollët tuaja dhe ato nuk do të marrin ngjyrë kafe. Sekreti pas tij është acidi askorbik (Vitamina C) që gjendet në limon. Parandalon oksidimin dhe ngadalëson ndjeshëm procesin e skuqjes.

Përdorni limonët si një agjent pastrimi për dërrasën tuaj prerëse

Dërrasat prerëse shpesh marrin njolla të bezdisshme nga përdorimi i tyre çdo ditë për të prerë mishin, frutat ose perimet. Sidomos dërrasat prej druri mund të jenë të vështira për t’u pastruar.

Ajo që shumica e njerëzve nuk janë të vetëdijshëm, një mënyrë për të ndihmuar me këtë problem është të shtrydhni disa pika lëng limoni në sipërfaqe. E tëra çfarë duhet të bëni është ta fërkoni mirë dhe ta lini të pushojë për rreth 20 minuta.

Kjo funksionon edhe më mirë nëse kombinoni lëngun e limonit me pak kripë. Sigurohuni që ta shpëlani siç duhet dërrasën prerëse pasi të keni mbaruar aplikimin e kësaj teknike të thjeshtë pastrimi.

Largoni erën e fortë

Nëse përdorni qepë ose hudhër për vaktet tuaja, do të jeni të vetëdijshëm për një problem të bezdisshëm. Era e fortë e qepëve dhe e hudhrës ngjitet në duar për mjaft kohë pasi të keni përfunduar gatimin.

Sapuni shpesh nuk bën një punë veçanërisht të mirë për të hequr qafe erën. Ajo që mund të provoni në vend të kësaj është të shtoni disa pika lëng limoni në një tas me ujë dhe më pas të lani duart duke përdorur këtë zgjidhje.

Sigurisht, këtë proces mund ta kombinoni edhe me sapun të zakonshëm. Efektiviteti i aftësisë së limonit për të hequr aromat do t’ju bëjë përshtypje, ndaj pse të mos e provoni?

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore