Shqipëria

Trafiku i pasagjerëve në Evropë, TIA mes aeroporteve me performancën më të lartë


Trafiku i pasagjerëve në Evropë është rikuperuar pothuajse plotësisht nga periudha e pandemisë COVID-19.

Të paktën kështu njoftoi Këshilli Ndërkombëtar i Aeroporteve (ACI), i cili theksoi se trafiku i pasagjerëve shënoi një rritje prej 11,7 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2022.

Aeroportet me performancën më mbresëlënëse ishin ato të vendosura në tregjet në zhvillim të aviacionit.

Kjo duke përfituar nga ndryshimet në modelet e trafikut që rezultojnë nga konflikti në Ukrainë, si Uzbekistani (+139 për qind), Armenia (+66 për qind), Kazakistani (+51 për qind), dhe nga stimulimi i transportuesit me kosto ultra të ulët (ultra low-cost), si Shqipëria (+134 për qind).

Drejtori i Përgjithshëm i ACI-së, Olivier Jankovec, theksoi vrullin e fortë drejt rimëkëmbjes së trafikut të pasagjerëve në aeroportet evropiane në tetor.

Kjo pavarësisht një rritjeje prej 36.3 për qind të biletave ajrore dhe tensioneve të rritura gjeopolitike nga konflikti në Izrael.

Aeroportet rajonale dhe më të vogla vazhduan të tejkalojnë nivelet e trafikut të pasagjerëve para pandemisë në tetor, duke demonstruar një rritje mbresëlënëse prej +9.1 për qind.

Ndërsa trafiku i pasagjerëve në pesë aeroportet kryesore evropiane – London Heathrow, Stamboll, Paris-CDG, Amsterdam Schiphol dhe Frankfurt – u rrit me 14.6 për qind krahasuar me tetorin 2022.

Megjithatë, ai mbeti 5 për qind nën nivelet para pandemisë.

Ndërsa midis vendeve të BE-së, performanca dukshëm të lartë, duke u mbështetur në turizmin hyrës dhe trafikun VFR*, Islanda shënoi një rritje prej 25 për qind, e ndjekur nga Greqia me 21 për qind, Sllovenia me 20 për qind dhe Portugalia me 16 për qind.

Në tregjet kryesore evropiane kryesuan Italia (+8 për qind) dhe Spanja (+8 për qind), të dyja të varura nga turizmi. Ata u pasuan nga Mbretëria e Bashkuar (-2 për qind), Franca (-3 për qind) dhe Gjermania (-16 për qind).

Megjithatë, jo të gjithë aeroportet përjetuan rritje të trafikut të pasagjerëve.

Me përjashtim të Ukrainës, e cila përjetoi një humbje të plotë të trafikut ajror tregtar që nga shkurti 2022, aeroportet në vendet e mëposhtme mbetën shumë më larg arritjes së rimëkëmbjes së plotë, si: Izraeli (-49 për qind), Finlanda (-32 për qind), Suedia (-22 për qind). Sllovakia (-20 për qind) dhe Republika Çeke (-18 për qind).

‘Lufta’ e çmimeve të ulëta ka filluar në Rinas

Aeroporti i Tiranës ka përjetuar rritje të shpejtë që nga hyrja e Grupit Shqiptar Kastrati tre vjet më parë, si pronarë direkt të Rinasit.

Krahasuar me rekordin para-pandemik të 2019-ës me 3.3 milionë pasagjerë, numri i pasagjerëve sot është dyfishuar. Dhe ky trend vazhdon…

Pak ditë më parë në Tiranë kishte tashmë 6 milionë pasagjerë këtë vit. Rritja aktualisht është 36 për qind. Kjo e vendos aeroportin në kryeqytetin shqiptar pak pas konkurrentit të tij më të madh në rajon, aeroportit Nikola Tesla të Beogradit.

Linjat ajrore vendase të pafuqishme

Forca shtytëse e këtij zhvillimi të shpejtë është, nga njëra anë, diaspora e madhe. Rreth 570 mijë shqiptarë jetojnë në BE dhe fluturojnë rregullisht në atdheun e tyre të vjetër. Por gjithashtu ndihmon edhe kërkesa gjithnjë në rritje për fluturime për pushime në rajon.

Linjat ajrore me kosto të ulët si Easyjet, Transavia, Pegasus, Flydubai dhe lideri i tregut, Wizz Air, dominojnë tregun sot. Linjat ajrore vendase si Albawings dhe Air Albania ende luajnë vetëm një rol shtesë. Ata nuk kanë asgjë për të kundërshtuar epërsinë e huaj në bazën e tyre vendase.

Sulmi i Ryanair

Në fund të tetorit, edhe Ryanair nisi fluturimet drejt Tiranës pas një vonese disavjeçare. Edhe pse linja ajrore irlandeze me kosto të ulët nuk ka hapur ende një bazë, ajo tashmë shërben 17 destinacione me 200 fluturime në javë, gjë që mund t’i sjellë aeroportit rreth 1.6 milionë pasagjerë shtesë në vitin e parë.

Por Ryanair dëshiron më shumë. Brenda pesë viteve të para, në Tiranë do të ndërtohet një bazë me deri në 15 avionë, e cila do t’i shërbejë 50 destinacioneve. Objektivi i qartë është të bëhemi numër një në Shqipëri dhe kështu të tejkalojmë liderin e tregut Wizz Air, deklarohej nga kreu i Ryanair.

Investime të mëtejshme në infrastrukturë

Konkurrenti hungarez, i cili aktualisht ka një pjesë të tregut prej 54 për qind, reagoi menjëherë ndaj njoftimeve dhe stacionoi dy Airbus A321 Neo shtesë në një total prej 13 avionësh, rriti frekuencat në rrugët ekzistuese dhe shtoi dy destinacione shtesë (Leipzig, Valencia) të shpallura për verë 2024.

Në të njëjtën kohë me fillimin e fluturimeve të Ryanair, Aeroporti i Tiranës ka paralajmëruar investime të mëtejshme. Përveç 21 pozicioneve ekzistuese të parkimit, së shpejti do të shtohen edhe pesë pozicione parkimi për të përballuar zgjerimin e shpejtë. Si rezultat, zgjerimi i mëtejshëm i infrastrukturës së terminalit ndoshta do të bëhet thelbësor.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore