Lajme

Toyota zbulon planet për teknologjinë e re të baterive të makinave elektrike


Toyota do të prezantojë bateri me performancë të lartë, në gjendje të ngurtë dhe teknologji të tjera për të përmirësuar diapazonin e drejtimit dhe për të ulur kostot e automjeteve të ardhshme elektrike.

Udhërrëfyesi teknologjik i gjigantit japonez, që mbulon aspekte të ndryshme si zhvillimi i baterive të gjeneratës së ardhshme dhe një ridizajnim radikal i fabrikave, arriti në zbulimin më të plotë të planit për të konkurruar në tregun me rritje të shpejtë për makinat elektrike ku ka mbetur prapa rivalëve të udhëhequr nga Tesla.

Plani vjen një ditë përpara një takimi vjetor të aksionarëve, ku qeverisja dhe strategjia do të shqyrtohen.

Toyota synon të nxjerrë në treg gjeneratën e ardhshme të baterive litium-jon nga viti 2026 duke ofruar rreze më të gjata dhe karikim më të shpejtë.

Gjithashtu ka trumbetuar një “përparim teknologjik” që adreson problemet e qëndrueshmërisë në bateritë në gjendje të ngurtë.

Dhe se po zhvillon mjete për prodhimin në masë të atyre baterive, duke synuar komercializimin gjatë viteve 2027-2028.

Bateritë në gjendje të ngurtë mund të mbajnë më shumë energji sesa bateritë aktuale të elektrolitit të lëngshëm.

Prodhuesit e automjeteve dhe analistët presin që ato të përshpejtojnë kalimin në makinat elektrike duke adresuar një shqetësim të madh të konsumatorit: gamën.

Megjithatë, bateritë e tilla janë të shtrenjta dhe ka gjasa të mbeten të tilla për vite me radhë.

Toyota do të mbrohet me bateri litium-fosfat hekuri me performancë më të mirë, një alternativë më e lirë për bateritë litium-jon që kanë nxitur adoptimin e makinave elektrike në Kinë, tregu më i madh i automjeteve në botë.

Toyota ka njoftuar se do të prodhonte një makinë elektrike me një bateri litium-jon më efikase që ofron një rreze prej 1 mijë kilometrash.

Një makinë elektrike e mundësuar nga një bateri në gjendje të ngurtë do të kishte një distancë prej 1 mijë e 200 kilometrash dhe kohë karikimi prej vetëm 10 minutash.

Sakaq, Toyota nuk i ka detajuar kostot e pritshme apo investimet e kërkuara për planet.

Inxhinierët e prodhuesit kanë marrë në konsideratë një rinisje të strategjisë për makinat elektrike që nga viti i kaluar për të konkurruar më mirë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore