Shqipëria

Tiranë: Një grup qytetarësh solidarizohen me palestinezët në Rripin e Gazës


Një grup qytetarësh të Tiranës janë duke zhvilluar një protestë të premten në solidaritet me palestinezët në Rripin e Gazës.

Protesta është organizuar nga Forumi Mysliman i Shqipërisë në sheshin Skënderbej, e shoqëruar me mesazhe dhe pankarta për luftën kundër popullit palestinez.

“Ndal vrasjen e civilëve, ndal luftës”, “Stop gjenocidit në Gaza”, janë disa nga pankartat që mbajnë qytetarët në duar.

Mijëra njerëz në vendet muslimane dhe më gjerë mbajtën demonstrata të premten, duke bërë thirrje për t’i dhënë fund bllokadës dhe sulmeve ajrore të Izraelit në vazhdën e një inkursioni brutal në Izraelin jugor nga luftëtarët e grupit militant Hamas që sundon Gazën.

Demonstruesit u mblodhën në Irak në pikën kufitare të vendit me Jordaninë, në vende në të gjithë Egjiptin, në kryeqytetin e Turqisë dhe qytetin e saj më të populluar të Stambollit dhe në Indonezi, Malajzi dhe Korenë e Jugut.

Egjipt

Mijëra egjiptianë demonstruan në qytete dhe qyteza në të gjithë vendin e Afrikës së Veriut, në një shprehje solidariteti me palestinezët në Rripin e Gazës të rrethuar.

Në një veprim të rrallë, qeveria egjiptiane miratoi dhe madje ndihmoi në organizimin e 27 vendeve ku protestuesit të mblidheshin të premten.

Që nga ardhja në pushtet në vitin 2013, qeveria e Abdel-Fattah el-Sissit i ka shpallur të jashtëligjshme protestat e mëdha publike.

Por protestat pro-palestineze shpërthyen edhe në zona të pacaktuara.

Qindra u mblodhën në oborrin e xhamisë Al-Azhar, institucioni më kryesor fetar i botës myslimane sunite, në qendër të Kajros.

Në një demonstratë që nuk ishte ndër ato të miratuara nga qeveria, shumë protestues u mblodhën në sheshin Tahrir, ku u rrethuan nga forcat e sigurisë.

Sheshi në qendër të Kajros ishte pika qendrore e kryengritjes së vitit 2011 që rrëzoi ish-presidentin Hosni Mubarak.

Në vendet zyrtare të demonstrimit të vendosura në çdo qytet të madh egjiptian, TV shtetëror tregoi protestuesit duke valëvitur flamuj dhe duke brohoritur parulla pro-palestineze.

Turqi

Në Turqi, ku qeveria ka shpallur tre ditë zie në solidaritet me viktimat e një shpërthimi në një spital të Gazës, mijëra njerëz organizuan protesta jashtë xhamive pas lutjeve të së premtes në Stamboll dhe në kryeqytet, Ankara.

Në Stamboll, protestuesit e lidhur me grupet islamike valëvitën flamujt turq dhe palestinezë, mbanin pankarta dhe brohoritnin slogane që denonconin veprimet e Izraelit në Gaza.

“Stop gjenocidit!” dhe “Izrael vrasësi ik nga Palestina” shkruhej në disa nga pankartat.

Ndryshe nga protestat në fillim të kësaj jave, kur disa demonstrues u përpoqën të hynin në misionet diplomatike izraelite në Ankara dhe Stamboll dhe hodhën fishekzjarre në Konsullatën izraelite, nuk u raportua asnjë dhunë gjatë demonstratave të së premtes.

Izraeli tërhoqi diplomatët e tij nga Turqia të enjten për shkak të shqetësimeve të sigurisë, thanë zyrtarët.

Irak

Qindra protestues irakianë u mblodhën në pikën kufitare perëndimore Trebil pranë Jordanisë në një demonstratë të organizuar nga Korniza e Koordinimit, një aleancë e grupeve politike shiite të mbështetura nga Irani dhe milicive në Irak.

Koalicioni pro-Iranit bëri thirrje gjithashtu për një protestë në Bagdad pranë portës kryesore të zonës shumë të fortifikuar ndërkombëtare, ku ndodhet Ambasada e SHBA-ve, për të dënuar mbështetjen e saj ndaj Izraelit në luftën e vazhdueshme me Hamasin.

Rivali i tyre, kleriku shiit i Irakut Muqtada al-Sadr, më me ndikim në vend, bëri një thirrje të enjten për vendet arabe në kufi me Izraelin, veçanërisht Libanin, Sirinë, Egjiptin dhe Jordaninë, që të përfshihen në ato që ai i quajti demonstrata paqësore në kufijtë e tyre.

Protestuesit valëvitën flamuj palestinezë dhe brohoritën “Jo Izraelit” përpara se të luteshin në prani të klerikëve fetarë.

Ditët e fundit, milicitë e mbështetur nga Irani sulmuan bazat ushtarake të Shteteve të Bashkuara në Irak.

Irani ka paralajmëruar se një inkursion tokësor izraelit në Gaza mund të shkaktojë një përshkallëzim nga grupet e armatosura aleate dhe një luftë të mundshme rajonale.

Malajzia

Rreth 1 mijë muslimanë marshuan përgjatë një rruge të ngarkuar në Kuala Lumpur pas lutjeve të së premtes, duke e kritikuar Izraelin si një ngacmues dhe duke bërë thirrje për t’i dhënë fund vrasjeve në Gaza.

Duke valëvitur flamujt palestinezë, protestuesit u mblodhën jashtë ambasadës së SHBA-ve që ishte nën masa të rrepta sigurie për të protestuar ndaj mbështetjes së Amerikës për Izraelin.

Duke brohoritur “Vdekje Izraelit, Zoti është i madh”, shumë prej tyre mbanin pankarta që bënin thirrje për t’i dhënë fund dhunës.

Malajzia kryesisht myslimane, një mbështetëse e fortë e çështjes palestineze, nuk ka lidhje diplomatike me Izraelin.

Kryeministri Anwar Ibrahim paralajmëroi të premten se kriza e paprecedentë humanitare në Gaza mund të zgjerohet në një konflikt rajonal dhe botëror nëse nuk gjendet zgjidhje.

“Komuniteti ndërkombëtar nuk duhet të mbyllë më sytë para mizorive. Ne duhet t’i japim fund trajtimit joproporcional dhe hipokrizisë flagrante kundër palestinezëve”, tha ai në samit.

Indonezia

Në kryeqytetin e Indonezisë, demonstruesit marshuan nga disa xhami drejt Ambasadës së SHBA-ve në Xhakartë, e mbrojtur rëndë për të denoncuar mbështetjen amerikane për Izraelin.

Protesta të ngjashme u zhvilluan gjithashtu përpara misionit të Kombeve të Bashkuara, disa kilometra larg ambasadës, dhe në kompleksin e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Indonezisë.

Autoritetet vlerësuan se rreth 1 mijë njerëz morën pjesë në mitingjet në të gjithë Xhakartën pas lutjeve të së premtes në kombin më të populluar në botë me shumicë myslimane.

Protestuesit që marshuan drejt Ambasadës së SHBA-ve ndaluan trafikun gjatë rrugës ndërsa brohoritën “Zoti është i madh” dhe “Shpëtoni Palestinezët”.

Duke valëvitur flamujt indonezianë dhe palestinezë dhe tabelat ku lexonin “Ne jemi krenarë që mbështesim Palestinën”, më shumë se 100 demonstrues të zhurmshëm u mblodhën përgjatë një rruge kryesore në Xhakarta që shkon jashtë ambasadës.

Disa protestues dogjën portretet e presidentit amerikan Joe Biden dhe kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu.

Indonezia nuk ka marrëdhënie zyrtare diplomatike me Izraelin dhe nuk ka ambasadë izraelite në vend. Ajo ka qenë prej kohësh një mbështetëse e fortë e palestinezëve.

Koreja e Jugut

Në kryeqytetin e Koresë së Jugut, dhjetëra protestues brohoritën parulla, valëvitën flamuj palestinezë dhe ngritën pankarta anti-izraelite.

“Palestinezë të lirë, të lirë!”, protestuesit bërtisnin, ndërsa mbanin në duar pankarta ku shkruhej “Ne qëndrojmë me Gazën” dhe “Ndaloni masakrën nga Izraeli!”.

“Ju lutemi, kujdesuni për jetët e njerëzve. Kjo është gjithçka për të cilën po mendoj”, tha Elshafei Mohamed, një student egjiptian në Seul. “Nëse duam të ndihmojmë vërtet, duhet të furnizojmë Gazën me ndihmë humanitare menjëherë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore