Biznes

Tirana promovon start up-et


Në edicionin e dytë të “Uplift Albania”, ishte i pranishëm Kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj.

Ai i dha rëndësi ideve të të rinjve duke i inkurajuar ata për tu përmisuar dhe për tu shprehur për cdo inovacion. Veliaj vuri theksin tek mbështetja që Tirana do i ofrojë gjithmonë start up-eve dhe përmendi piramidën dhe  “Tumo-n”.

“Punimet te Piramida po vazhdojnë. Do punojmë gjithë vitin që “Tumo” të ketë hapësirën e vet, ku çdo fëmijë nga mosha 12 deri në 18-vjeç të ketë mundësi të futet në botën e teknologjisë. 1/3 e hapësirës së Piramidës do jetë për mësim, pjesa tjetër do të jetë hapësirë për organizata, që të bëhen praktika dhe të shpalosen ide. Kurse pjesën tjetër do ta lemë për kompanitë dhe bizneset. Gjithashtu, në 29 shkollat e reja, 17 që po ndërtojmë ne dhe 12 qeveria, të fusim fuqishëm pjesën e laboratorëve dhe të IT-së”, u shpreh Veliaj.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore