Film

Timothee Chalamet dhe Zendaya kujtojnë herën e parë që panë “krijesën e tmerrshme” Austin Butler në setin e xhirimeve të “Dune: Part Two”


Për dramën epike fantastiko-shkencore të Denis Villeneuve “Dune: Part Two”, aktorët Timothee Chalamet dhe Zendaya janë bashkuar me personazhe të rinj kryesorë të luajtur nga Christopher Walken, Florence Pugh, Lea Seydoux, Anya Taylor-Joy dhe Austin Butler, i cili luan rolin e keqbërësit psikotik” (siç e quan personazhi i Pugh në film) Feyd-Rautha Harkonnen.

Feyd-Rautha, për të hyrë në karakter për të luajtur kërcënuesin, Butler – të cilin audienca e njeh kryesisht nga roli i tij i nominuar për “Oscar” në “Elvis” – mban grim jashtëzakonisht të zbehtë, dhëmbë të zinj dhe pa flokë apo vetulla.

Duke kujtuar ditën e saj të parë në xhirimet në Budapest, Zendaya i tha CNN në një intervistë të fundit se mbërritja për të parë Butler në personazh duke filmuar një nga skenat e tij “ishte mjaft e bezdisshme”, transmeton AlbanianPost.

Ylli i “Euphoria” shtoi se ishte hera e parë që “takonte dhe njihte siç duhet” Butlerin.

“Unë thoja, ‘Epo kjo është një mënyrë për të njohur dikë!’”, tha ajo.

“Por ishte gjithashtu qesharake sepse sapo të njihni Austin, shihni se ai është padyshim shumë i ngrohtë dhe shumë i sjellshëm. Vetëm pesë sekonda më parë, duke qenë kjo krijesë e frikshme dhe më pas duke thënë: ‘Hej, si jeni? Mirë që të shoh!’”, shtoi ajo.

Chalamet kishte ndjenja të ngjashme, duke thënë se reagimi i tij kur pa pamjen e Butler herën e parë ishte “i çmendur”.

Aktori i “Wonka” kujtoi se e kishte takuar atë në një magazinë për të provuar skenat e luftimeve të tyre, duke thënë se ai ishte nervoz dhe i emocionuar për të punuar me Butlerin, veçanërisht “për shkak se duhej ta bënte atë në një mënyrë mjaft agresive”.

Timothee Chalamet dhe Austin Butler në “Dune: Part Two”.

Megjithatë, në fund, Chalamet tha se ndërsa sekuencat e tij të luftimit me Butler kërkonin shumë punë, rezultati ishte i mirë.

“Kishte shumë prova. Shumë praktikë në LA, para se të kalonte në Hungari”, kujton ai.

“Por ishte një ëndërr në vete”, shtoi ai.

Në “Dune: Part Two”, – e cila vjen nga Warner Bros. Pictures, në pronësi të kompanisë mëmë të CNN, Warner Bros. Discovery – Paul Atreides i Chalamet ngrihet për të udhëhequr popullin Fremen të planetit Arrakis kundër Harkonnens-ve, të udhëhequr nga Baroni i pamëshirshëm.

“Dune: Part Two” del në kinema më 1 mars.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore