Aplikacione

TikTok-u ngre padi kundër Montana-s për të përmbysur ndalimin e platformës


TikTok-u ka ngritur padi për të bllokuar shtetin amerikan të Montana-s nga ndalimi i banorëve për të hyrë në platformë.

Padia vjen pasi javën e kaluar Montana u bë shteti i parë amerikan që miratoi një ndalim gjithëpërfshirës për platformën e ndarjes së videove në pronësi kineze.

TikTok-u ka deklaruar se ndalimi bie ndesh me të drejtat e lirisë së fjalës në SHBA.

Platforma është vënë nën shqyrtim nga autoritetet në mbarë botën për shqetësimet se të dhënat mund t’i kalojnë qeverisë kineze.

Padia e depozituar në Gjykatën e Qarkut të SHBA-ve për Distriktin e Montana-s thotë se është për të rrëzuar ndalimin e paligjshëm.

“Ne po sfidojmë ndalimin antikushtetues të TikTok-ut të Montana-s për të mbrojtur biznesin dhe qindra mijëra përdorues në Montana”, ka thënë një zëdhënës.

“Ne besojmë se sfida jonë ligjore do të mbizotërojë bazuar në një grup jashtëzakonisht të fortë precedentësh dhe faktesh”, ka shtuar ai.

Padia argumenton se ndalimi shkel të drejtën e Amendamentit të Parë kushtetues për fjalën e lirë.

Sakaq, ndalimi do të hyjë në fuqi në janar 2024. Do ta bëjë të paligjshme që dyqanet e aplikacioneve të ofrojnë TikTok-un, por nuk i ndalon njerëzit që tashmë kanë TikTok ta përdorin atë.

Montana, e cila ka një popullsi prej pak më shumë se një milion, e ndaloi aplikacionin në pajisjet qeveritare dhjetorin e kaluar.

TikTok-u ka 150 milionë përdorues amerikanë. Edhe pse baza e përdoruesve të aplikacionit është zgjeruar vitet e fundit, ai është ende më i popullarizuar nga adoleshentët dhe përdoruesit në të 20-at e tyre.

Megjithatë, ka shqetësime në të gjithë spektrin politik amerikan se TikTok-u mund të jetë një rrezik për sigurinë kombëtare.

Platforma e mediave sociale është në pronësi të ByteDance – një kompani kineze. ByteDance ka mohuar vazhdimisht se kontrollohet nga qeveria kineze.

Po ashtu padia argumenton se Montana ka tejkaluar autoritetin e saj duke u marrë me të dhënat e përdoruesve dhe sigurinë kombëtare – që është kompetencë e qeverisë federale.

Dhe se ndalimi bazohet në spekulimet e pabaza se qeveria e Kinës mund të ketë akses në të dhëna.

Ndërkohë, avokatët e qeverisë së Montana-s kanë thënë më parë se ata prisnin padi dhe se ata janë të përgatitur të mbrojnë ndalimin në gjykata.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore