Sport

Tifozët mund të tymosin kanabis në Euro 2024?


Tifozët e futbollit mund të jenë në gjendje të tymosin kanabis në Euro 2024, pasi u miratua një ndryshim i rëndësishëm në ligj.

Gjermania po pret edicionin e 17-të të turneut midis 14 qershorit dhe 14 korrikut, me lojëra që zhvillohen në Berlin, Mynih, Dortmund, Shtutgart, Gelsenkirchen, Frankfurt dhe Hamburg për të përmendur vetëm disa qytete.

Por vetëm disa muaj para ndeshjes hapëse mes Gjermanisë dhe Skocisë në Grupin A në “Allianz Arena”, kanabisi është legalizuar.

Siç raporton “BBC”, deputetët në Gjermani kanë miratuar ligjin, që tani do të thotë se pirja e marijuanës në vende publike do të jetë e ligjshme më 1 prill.

Legjislacioni i prezantuar lejon posedimin e 25 g kanabis në publik për ata mbi 18 vjeç. Ministri i Shëndetësisë, Karl Lauterbach ka nxitur ndryshimin në një përpjekje për të ulur kanabisin e kontaminuar dhe për të hequr paratë nga xhepat e bandave të krimit të organizuar.

Dhe të premten, parlamenti i vendit tha fjalën e tij dhe u arrit një rezultat prej 407 votash pro,  226 kundër dhe katër abstenime.

Tifozët që udhëtojnë drejt Gjermanisë për turneun e ardhshëm të Euro-s mund të jenë në gjendje të pinë duhan lirisht, megjithëse ta bëjnë këtë pranë shkollave dhe stadiumeve sportive do të jetë ende e ndaluar.

Ligji duhet të nënshkruhet nga presidenti dhe qeveria do të ecë përpara me një fushatë që nxjerr në pah rrezikun e kanabisit.

Fillimisht kishte plane për farmacitë dhe dyqanet e licencuara për të shitur kanabis, por që atëherë është hequr. Në vend të kësaj, klubet sociale të kanabisit do të jenë vendet speciale, megjithëse secila duhet të ketë një kufi prej 500 anëtarësh.

Nëse gjithçka shkon mirë, shitja e kanabisit mund të legalizohet, por konservatorët e opozitës do ta çrrënjosin plotësisht ligjin nëse zgjidhen në pushtet vitin e ardhshëm.

Gjermania legalizon kanabisin për përdorim personal

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore