Sport

Tifozët e Fiorentina-s, 51 dhe 79 vjeç u dënuan për sulmin ndaj Spalletti-t


Tifozi i Fiorentina-s që tentoi të godiste me shuplakë trajnerin e Napolit, Luciano Spalletti-n dhe një tjetër që hodhi një shishe plastike ndaj tij, janë dënuar me dy vite pezullim nga stadiumi.

Të dy tifozët që e zemëruan trajnerin italian janë mbi 50 vjeç, ai që tentoi ta godiste ishte 51 dhe tjetri që e hodhi shishen është 79 vjeçar, shkruajnë mediat italiane.

Incidenti ndodhi pas fishkëllimës së fundit të barazimit 0:0 të së dielës në mbrëmje, kur Spalletti shkoi drejt zonës së tribunës që kishte marrë fyerje gjatë gjithë lojës.

Në vend që të tërhiqej, mbështetësi – i identifikuar tani si një burrë 51-vjeçar nga qyteti aty pranë Scandicci – vazhdoi të shpërdoronte dhe madje u përpoq të godiste fizikisht trajnerin.

Gjatë asaj bisede, një tjetër tifoz hodhi një shishe plastike të zbrazët që goditi Spallettin në kokë.

Të dy mbështetësve iu është dhënë një urdhër dy-vjeçar, i cili i ndalon ata të marrin pjesë në çdo ngjarje sportive në stadium në Itali ose në Bashkimin Evropian.

Ndërkohë, një dënim me ndalesë tre-vjeçare iu dha një tifozit 38-vjeçar të Napolit, të cilit iu kishte gjetur një thikë e gjatë 16 centimetra dhe disa fishekzjarre gjatë kontrollit para ndeshjes.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore