Sport

Tifozët e Atletico-s nuk e duan Cristiano-n: Ai është antiteza e vlerave tona


Cristiano Ronaldo dëshiron të largohet nga Manchester United këtë verë, por ish-lojtari i Real Madridit po përpiqet të gjejë një klub gati për ta mirëpritur.

Ky pothuajse me siguri nuk do të jetë Atletico Madrid, siç e kanë bërë të qartë mbështetësit e tyre.

Klubi spanjoll janë një nga klubet që Jorge Mendes i ka ofruar klientit të tij, dhe disa nga prapaskenat në Estadio Wanda Metropolitano mendohej se ishin të prirur për të eksploruar mundësinë e nënshkrimit të tij.

Megjithatë, fansat e kanë bërë të qartë se nuk janë pro kësaj ideje. Grupet e mbështetësve të Unionit Ndërkombëtar të Atletico Madridit – të cilët lidhin mbi 300 grupe në mbarë botën – ka dalë në kundërshtim të fortë ndaj lëvizjes së propozuar.

Duke folur, grupi shprehu “refuzimin e tyre absolut” për Cristiano Ronaldo-n dhe shkoi aq larg sa tha se sulmuesi është “antiteza e vlerave” që Atletico përfaqëson.

“Në dritën e mundësisë së nënshkrimit të Cristiano Ronaldo-s, nëse është më shumë se një thashetheme e thjeshtë pa asnjë bazë, ne shprehim refuzimin tonë absolut për bashkimin hipotetik të tij në klubin tonë,” Unioni Ndërkombëtar i Klubeve të Tifozëve të Atletico (Union Internacional de Peñas Atletico de Madrid), thuhet në një deklaratë.

“Lojtari i lartpërmendur përfaqëson antitezën e vlerave që përbëjnë shenjat dalluese të Atletico-s tonë, si përpjekja, bujaria, modestia dhe përulësia e atyre që duan të mbrojnë vlerat tona”.

Për ta lënduar edhe më shumë Ronaldo-n, ata shtuan se ai është “një lojtar në rënie të qartë”.

Duke i bërë të qarta ndjenjat e tyre, grupi i mbështetësve të Atletico-s i kërkoi klubit që “të hedhë poshtë mundësinë e nënshkrimit të tij, nëse është konsideruar në ndonjë moment”.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore