Sport

Theo Hernandez jep sinjale largimi nga Milan-i


Theo Hernandez

Theo Hernandez e bëri të qartë se e ardhmja e tij në Milano nuk duhet të merret si e mirëqenë, por klubi ka një strategji pasi ata kërkojnë të bien dakord për një kontratë të re.

Mbrojtësi i majtë 26-vjeçar u pyet për të ardhmen e tij me kuqezinjtë gjatë një konference të fundit për shtyp në kampin e Francës në Kampionatin Evropian, duke shkaktuar disa shqetësime te mbështetësit e klubit italian duke marrë parasysh lidhjet e tij të fundit me Bayern Munich.

Theo Hernandez, i cili ka dy vite të mbetura nga kontrata e tij me Milan-in, ka qenë një figurë jetike për klubin gjatë pesë sezoneve të fundit, duke shkëlqyer si një mbrojtës i majtë dhe një qendërmbrojtës kur është e nevojshme. Në sezonin 2023-24, ai shënoi pesë gola dhe dha 11 asistime në 46 ndeshje.

Gazetari Daniele Longo i “Calciomercato.com” thekson se si Theo Hernandez është i gatshëm të nënshkruajë një kontratë të re afatgjatë me Milan-in, por dëshiron një rritje të konsiderueshme në pagat e tij aktuale prej 4.5 milionë euro neto për sezon, duke kërkuar rreth 8 milionë euro neto.

Kuqezinjtë nuk kanë hyrë ende në negociata të plota me përfaqësuesit e francezit dhe janë të qetë për t’iu qasur situatës duke pasur parasysh se ai ka ende dy vjet nga marrëveshja e tij aktuale. Është caktuar një takim për të vlerësuar situatën pas Kampionatit Europian.

Nëse një marrëveshje nuk arrin në muajt e ardhshëm, Milan-i do të jetë i hapur për të shitur Theo Hernandez, duke besuar se ai vlen rreth 85-90 milionë euro.

Krerët e Milan-it Giorgio Furlani, Zlatan Ibrahimovic dhe Geoffrey Moncada aktualisht po studiojnë ofertën më të mirë të mundshme që mund të përballojnë dhe janë ndihmuar nga fakti se ende nuk ka mbërritur asnjë ofertë konkrete, me Bayern Munich që fokusohet në një kontratë të re për Alphonso Davies.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore