Lajme

Thembra e Akilit e Zelenskyt


Dështimet ushtarake, ndihma e vonuar, rrëzimi i gjeneralit dhe rënia e popullaritetit: “Komandanti i guximshëm” përballet me ditët më të errëta duke bërë thirrje për të qëndruar të bashkuar.

Por vështirësia më e madhe vjen nga Parlamenti dhe deputetët e shumtë në arrati.

Nuk është vetëm në llogoret e ngrira dhe të përgjakshme në Lindje që ne ndjejmë pulsin e Ukrainës, të rraskapitur nga dy vjet lufte: është në zemrën e saj demokratike, Rada Verkhovna (Parlamenti) dhe Zyra Presidenciale që menaxhojnë vendi.

Volodymyr Zelensky, komandanti që drejtoi anijen gjatë ditëve të pushtimit, ndjek sot deputetët në arratisje teksa përpiqen të largohen herët nga Parlamenti.

“Çdo njeri për vete”.

“Kam 17 kërkesa me shkrim për dorëheqje – pranoi kreu i grupit të fraksionit presidencial, David Arakhamia – dhe ne nuk i lëmë të shkojnë”.

“Ata duhet të qëndrojnë deri në fund të mandatit të tyre për të miratuar ligjet e nevojshme”.

Sipas burimeve të italianes “Repubblica”, situata është përkeqësuar: janë “më shumë se tridhjetë”në arrati.

Stabiliteti politik është përkeqësuar aq shumë sa të mërkurën Zelensky mori pjesë – për herë të parë që nga fillimi i konfliktit – në mbledhjen e fraksionit: pavarësisht natyrës së jashtëzakonshme të ngjarjes, më shumë se një e katërta e 235 deputetëve të tij refuzuan.

Natyrisht, ata folën për temën më delikate: ligjin e mobilizimit, i cili është sa i domosdoshëm aq edhe jopopullor.

Por çështja e vërtetë ishte riafirmimi i legjitimitetit të presidentit përtej skadimit të mandatit natyror, përsëritja se nuk do të ketë zgjedhje të afërta dhe paralajmërimi i atyre që duan të largohen nga Parlamenti.

“Zelensky”, shpjegoi Arakhamia, “ka nisur një apel për të qëndruar të bashkuar, sepse rusët po përpiqen të destabilizojnë Verkhovna Rada duke siguruar abstenimin e të gjitha fraksioneve në maj”.

“Do të jetë pjesë e një fushate dezinformimi dhe delegjitimimi”.

Është një referencë për një përpjekje për të komplotuar një grusht shteti për të cilin Zelensky kishte akuzuar tashmë Moskën muajt e fundit.

Por është gjithashtu një paralajmërim për kundërshtarët: kushdo që nuk arrin të votojë do të ndiqet penalisht si agjent rus.

Këto nuk janë më ditët kur vendi u bashkua rreth guximit dhe aftësisë së presidentit.

Dhe as ato në të cilat ai magjepsi botën si një yll, qoftë G20 në Bali apo Super Bowl.

Është koha e errët e pakënaqësisë, mosbesimit dhe dështimeve ushtarake (por ka një sukses të nënvlerësuar: fitorja e betejës së grurit dhe fundi i dominimit rus në Detin e Zi).

Premtimet e aleatëve për ndihmë ushtarake dhe financiare “çfarëdo që të duhet” janë kthyer në shkurtime fondesh dhe vonesa në dorëzim.

Popullariteti i presidentit bie dhe rrëzimi i gjeneralit Valery Zaluzhny – i cili e kalon atë në sondazhe – është pengesa e fundit në luftën për pushtet.

Zaluzhny është “me pushime” sot, duke firmosur flamujt ukrainas për të mbledhur fonde në Amerikë dhe duke lexuar rindërtimet sipas të cilave ai do të jetë njeriu pas Zelensky.

“Dëbimi i tij ishte një kumar, rezultatin e të cilit nuk e dimë”, thonë burime diplomatike.

“Duke përsëritur se rusët do të tentojnë një grusht shteti në maj tregon se sa i shqetësuar është ai”, shpjegon drejtori i Institutit të Politikës në Kiev, Ruslan Bortnik.

“Zaluzhny do të kishte mbështetjen e Poroshenkos, Timoshenkos dhe grupeve të vogla të lodhura nga sundimi i Zelenskyt”.

Presidenti ka nevojë për 226 vota, ai nuk mund të përballojë diasporën e deputetëve: fraksioni ka 235 duke përfshirë edhe ata që kanë dhënë dorëheqjen.

Ata bënë pretendime të rreme për një vend dhe për privilegje të paarritshme, por melodia ka ndryshuar.

“Ata ikin sepse kanë pak ndikim, pushteti është i centralizuar në ekzekutiv dhe presidencë; por përgjegjësi të mëdha politike që mund të bëhen kriminale”, shpjegon Bortnik.

Pagat dhe përfitimet nuk mjaftojnë më.

Shoqëria i cilëson si dembelë dhe të korruptuar.

“Parlamenti është thembra e vërtetë e Akilit e Zelenskyt”, thotë politologu.

Në muajt e fundit të vështirësive në fushë dhe marrëdhënieve të çaluara me aleatët, tabuja është thyer: kritikat kanë rënë dhe Zelensky ka reaguar me shtypje ndaj rivalëve të tij.

Ai hoqi Zaluzhny; ish-presidentit Poroshenko i ndalohet largimi nga vendi; më në fund ai caktoi një komision hetimor për menaxhimin e emergjencës në Kiev, një prelud i mundshëm për rrëzimin e kryebashkiakut Klitschko.

Sipas Institutit të Sociologjisë në Kiev, për 46% të ukrainasve ne po shkojmë “në drejtimin e gabuar”.

Shoqëria është e rraskapitur, por vetëm 32% do të pranonin paqen pa u kthyer në kufijtë e vitit 1991.

Fitorja e plotë mbetet një dogmë dhe presidenti këmbëngul në kundërsulmin e radhës që “do të befasojë rusët” dhe në formulën e tij të paqes.

Shkruar nga gazetari italian, Paolo Brera, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore