Film

“The Wicked”, sjellë personazhet e filmit me risi në personalitetet e tyre


“A lindin njerëzit të këqij?” – Nëse ‘po’, ata me siguri do dukeshin sikur Glinda – e luajtur nga Ariana Grande – e cila u shfaq në trailerin e fundit të spektaklit të filmit “Wicked” të bazuar në muzikalin e Broadway-t (i cili, nga ana tjetër, bazohet në librin më të shitur nga Gregory Maguire).

Në pamje të parë, traileri është një kërcim i lavdishëm me ngjyra dhe një simfoni e dy prej zërave muzikorë më të nderuar në biznes, ai i Grande dhe kandidates për “Oscar”, Cynthia Erivo.

Sidoqoftë, shikoni pamjen paraprake përsëri dhe do të vini re performancat e nuancuara, me Glindan e Grande-s që duket të jetë pak më e mprehtë se Glindat që kemi parë në skenë të portretizuara nga aktore si Kristin Chenoweth me flluska – e cila e filloi rolin në Broadway.

E caktuar për të qenë shoqe dhome, Glinda sjell shoqen e saj të re të gjelbër Elphaba (Erivo) në dhomën e saj të mbushur me rozë në rimorkio.

Klipi madje thekson një moment veçanërisht të kripur kur Glinda tallet se do të dhuronte një kapelë të shëmtuar – por ajo nuk “e urren askënd aq shumë” – duke ia besuar më pas Elphaba-s.

Është vetëm një nga momentet që sugjeron pak më shumë energji të keqe të vajzës sesa thjesht energji “popullore” nga Shtriga e Mirë e Veriut.

Më vonë në trailer, fuqitë veçanërisht të forta të Elphabas ekspozohen, për zemërimin e madh të Glindës, duke bërë që drejtoresha Madame Morrible (Michelle Yeoh) të marrë parasysh dhe t’i thotë Elphaba-s, “Ti je ai që magjistari ka pritur”.

Elphaba e sjell Glindën me vete kur ajo thirret në qytetin emerald për të takuar magjistarin e fuqishëm (Jeff Goldblum) dhe pikërisht këtu ata të dy fillojnë të kuptojnë se, siç thotë Elphaba, “Diçka e keqe po ndodh”.

“Mënyra më e mirë për t’i bashkuar njerëzit është t’u japësh atyre një armik të vërtetë të mirë”, thotë magjistari, në një dremitje ndaj disa prej toneve më politike që sugjerojnë ritregimin kinematografik të regjisorit Jon M. Chu (mbi dy pjesë) të një filmi famëkeq.

Muzikorja e Broadway-it, ndoshta, nuk do të shmanget nga nxjerrja në pah e temave më të errëta të eksploruara në libër.

Shembuj të kësaj vijnë në pamjet e imazheve shqetësuese propagandistike që pikturojnë Elphaba-n si dikë për t’u frikësuar, duke përfshirë një flamur të madh e të frikshëm të Elphaba-s të mbështjellë mbi një ndërtesë dhe një shëmbëlltyrë gjigante prej druri të saj të djegur në sheshin e qytetit.

Ndërsa historia e “të keqes” vazhdon, Glinda përfundimisht krijon një lidhje motrash me Elphabën dhe kjo bëhet e qartë në trailer.

Por është harku i karakterit të Elphabas që është më bindësi kur interpretimi drithërues i Erivo-s i “Defying Gravity” kumbon në fund të pamjes paraprake. Ndërsa Elphaba fluturon mbi fshesën e saj, ajo thotë: “Nuk kam frikë”.

“Është Magjistari”, vazhdon ajo, “që duhet të ketë frikë nga unë.”

Filmi i shumëpritur me dy pjesë “Wicked” është një adaptim kinematografik i muzikalit të famshëm të Broadway-it, i cili është një paraardhës i “The Wizard of Oz”.

Ai tregon një version alternativ të ngjarjeve në Oz përpara mbërritjes së Dorothy, duke eksploruar se si “miqësia e pamundur, por e thellë” e Glinda dhe Elphaba evoluon ndërsa jeta e tyre merr rrugë të ndryshme, sipas një përmbledhjeje zyrtare.

Jonathan Bailey, Bowen Yang, Ethan Slater dhe Peter Dinklage, ndër të tjera, përfundojnë kastën e filmit.

“Wicked: Part 1” do të shfaqet në kinema më 27 nëntor. “Wicked: Prt 2” do të pasojë në fund të vitit 2025.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore