Vende

Texas, 10 përvojat më të mira ushqimore


Texas është një nga vendet që padyshim do të ngopeni së ngrëni. Por si thoni t’ju tregojmë për specialitetin e tyre? Sigurisht, më parë ju themi, të mos guxoni të kërkoni një pirun. Kjo sespe barbecue  më i mirë hahet vetëm për gishta.

Dhe barbecue i shijshëm nuk është ushqimi i vetëm argëtues i shtetit. Në festivale apo panaire, pjesa më e madhe e vaktit tuaj mund të shërbehet në një shkop, nga gjërat e buta te bifteku i skuqur me pulë.

Këtu janë përvojat më të mira ushqimore të Teksasit.

Barbecue

Kontributi më i madh i Amerikës në kuzhinën botërore ka një ndjekje të ashpër në Teksas. Ndaj dhe shijet, stilet dhe sekretet e recetave janë po aq të ndryshme sa vetë shteti. Teksasit e njohin Barbecue-n e tyre.

Tex-Mex

Një variacion rajonal i ushqimit meksikan, Tex-Mex. Ai përfshin versione të amerikanizuara të pjatave meksikane, si dhe pjata amerikane me një kthesë meksikane.

Mos u mendoni për të zgjedhur të dyja. Provoni të dyja! Disa pjata të njohura përfshijnë burritos në mëngjes, huevos rancheros dhe tamales.

Hotdog

Hotdog të zhytur dhe të skuqur me bukë misri në një shkop u krijuan në 1948 nga Neil Fletcher për Panairin Shtetëror të Teksasit. Sot, ato janë në dispozicion edhe me bukë misri jalapeño.

Shocker Bock

Kosmos Spoetzl solli pijen bavareze në Shiner, Texas, në 1914. Në dispozicion në të gjithë vendin, ajo prodhohet ende në Birraria Spoetzl.

Biftek i skuqur me pulë

Biftek i pjekur, i veshur me miell dhe i skuqur si pule dhe më vonë, i mbushur me lëng mishi, a duhet të themi më shumë?

Dr piper

Shijoni formulën origjinale të kallamit në fabrikën e parë të shisheve, Dublin Dr Pepper.

E Kuqja e Madhe

E shpikur në Waco në vitin 1937 nga Grover C Thomsen dhe RH Roark. Kjo sodë krem e kuqe super e ëmbël ka një ndjekës të përkushtuar dhe është e preferuara për fëmijët.

Mish dhe fruta

Nëse nuk jeni njohur me këtë pjatë, paraqitni një byrek me fruta të dekonstruktuar pa një kore të poshtme. Frutat dhe sheqeri gatuhen së bashku në tigan, pastaj shtrihen në një enë pjekjeje me brumë sipër.

Kamionë ushqimesh Austin

Kamionët e ushqimit janë një lloj problemi i madh në Austin, dhe bredhja nga njëra te tjetra është një mënyrë argëtuese për të provuar skenën lokale të ushqimit.

Skena e ushqimit në Riverwalk në San Antonio

Disa nga restorantet më të mira të San Antonio-s kufizohen me River Walk, me çmime që përputhen me pamjet.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore